La Under 16, Caraş Severin – Alba 0-1 (0-0)
Ieri, la Caransebeş, într-o partidă contând pentru etapa a 8-a a Seriei a 5-a a Campionatului Naţional al Selecţionatelor Judeţene, Alba a învins cu 1-0 (0-0) echipa judeţului Caraş Severin (la primul eşec intern), unicul gol fiind marcat de Ad. Maxim (50), ajuns la a treia reuşită. Antrenorul Alin Hancăş a mizat pe Clipici – Comănici, Ciucuşan, Rus, Ban – Tamaş, Scheau, Pintea, Ad. Maxim – Felindean, Mlădin (55, Pop; 67, Ursu), pe bancă Damian – Trif, Schiau, Matei. În conjunctura unui arbitraj potrivnic, care a tras cu gazdele, Felindean a trimis în bară în minutul 15, iar între buturi şi-a făcut debutul portarul Clipici (Viitorul Unirea), însă iarăşi selecţionata judeţeană nu s-a putut baza pe aportul echipierilor de la LPS Sebeş, club amendat pentru că nu a dat aviz favorabil convocărilor.
„Am făcut un meci bun, împotriva unei echipe deja calificate în etapa superioară. S-a jucat cu determinare şi ambiţie împotriva unui adversar valoros, echipa merită felicitări şi în plus se remarcă o creştere valorică de la joc la joc pentru majoritatea jucătorilor. Noi mai credem în calificare”, a spus Hancăş. Alba a acumulat 9 puncte (golaveraj 11-17) şi în runda următoare se va întâlni la Petroşani, duminică, 14 noiembrie, cu echipa Hunedoarei. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)