Klaus Iohannis le-a transmis ambasadorilor Uniunii Europene că nu îl va desemna premier pe Liviu Dragnea

iohannisPreşedintele Klaus Iohannis le-a transmis marţi ambasadorilor UE că va desemna viitorul premier numai cu respectarea criteriilor de integritate, potrivit unui comunicat de presă trimis de Administrația Prezidențială.

”Referitor la situaţia internă, au fost discutate cu prioritate rezultatele şi implicaţiile alegerilor parlamentare care au avut loc în 11 decembrie. Preşedintele României a menţionat că acestea s-au desfăşurat în bune condiţii, fiind foarte bine organizate. În acest context, Preşedintele Klaus Iohannis a evidenţiat că România are, în prezent, o democraţie consolidată, ceea ce se confirmă şi prin faptul că din viitorul legislativ nu vor face parte partide politice naţionaliste, eurosceptice sau extremiste. În ceea ce priveşte desemnarea noului prim-ministru, Preşedintele României a subliniat că va face acest demers numai cu respectarea criteriilor de integritate, fapt care a fost enunţat înaintea începerii campaniei electorale”, se arată în comunicat.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

9 Comentarii

lupul singuratic 14 decembrie 2016 at 10:47

Corecta optiune chiar daca se va restaura vechiul sistem de comunism , atat stim , atat putem , asa intelegem , nimic nu am invatat .Se trece la teleormanizarea tarii, Pacat de tinerii care au murit,,,,

Alin 14 decembrie 2016 at 11:13

Foarte bine!

vox 14 decembrie 2016 at 15:01

Bravo vasalule!!!! ai sunat si la americani,,asta esti,nu neamt.

vox 15 decembrie 2016 at 9:02

Pana cand continua atitudinea „slugarnica”a Sasului?Informeaza SUA, UE!!!Pana cand ne crede o colonie a UE si a americanilor???JIGNITOR…

albano 15 decembrie 2016 at 9:26

asa cere legea sa raporteze ambasadorlor?

ovidiu 15 decembrie 2016 at 9:46

Sa deducem de aici ca udmr nu este extremist?

fane de la sifoane 15 decembrie 2016 at 14:15

eu deduc ca unele cetatence ale acestei tari sunt udmr-eu, dar nu-s convins 100%

fan psd 15 decembrie 2016 at 11:27

pacat, romania merita un penal ca prim ministru.
nici eu nu vreau sa fim colonie
mai bine sa ne jefuim intre noi.doar romani.
propun sa iesim din ue.si din nato. sa inchidem granitele.
haideti la lupta.
la vara vreau sa va vad pe toti la eforie.adio grecia.
hai cu patriotismul.vreau sa vad doar penali in functii.
hai ca se poate.
fara fmi.de acum vom trece crizele economice doar cu emisiunile de la tv.vom trai si simti romaneste.
vreau pe androneasca la invatamant.inca mai este de daramat.
pe burnei la sanatate.
pe ponta il vreau ministru la justitie.
va pup. va iubesc romaneste.
apropo: sa nu va prind cu euroi la buzunare.avem lei romanesti.

fan pdl 15 decembrie 2016 at 13:07

păcat şi că nu a câştigat PMP alegerile, România merita un premier şi mai penal, pe băse, întâiul penal al ţării, cel cu 56 de dosare
La învăţământ cred că era mai bun Funeriu, păcat că Oana a luat Aiudul, cine să mai şoptească
La dezvoltare desigur Videanu, poate avem şi noi porţie la Monte Carlo
La sport Udrea, poate mai pune de o Gala Bute şi de vreo 9 milione şpagă.
La Justiţie fratele Mircea, la interne finul bercea, şi cel mai bine la tineret o punem pe EBA, poate o scoate de la pârnaie şi pe Riţi nevinovata, cea care i*a finanţat campania …