Juniorii de la LPS Sebeș, în atenția divizionarelor terțe Metalurgistul Cugir și CSU Alba Iulia
O serie de echipieri ai formației Under 19 a LPS “Florin Fleșeriu” Sebeș au intrat în atenția grupărilor din Alba ce activează în Liga a 3-a și pot face pasul în această vară spre echipe de seniori.
Este vorba despre fotbaliștii din anul 2003, ce se încadrează în categoria “Under” obligatorie în eșalonul terț. Astfel, Metalurgistul Cugir și CS Universitatea Alba Iulia (deja promovată, după acel 11-2 din manșa tur a barajului, cu CSO Baraolt) au sub observație nume precum Cristian Ifrim (portar), Vasile Vințan (mijlocaș de bandă), Sebastian Stan (mijlocaș central) și Darius Avram (atacant).
Aceștia au fost titulari în formula antrenorului Cosmin “Coco” Groza în ediția precedentă, când, la Under 19, LPS Sebeș a realizat o performanță prin calificarea al doilea an la rând în etapele eliminatorii ale competițiilor juvenile organizate de FRF (a fost eliminată în optimi, după 1-2 cu Unirea Bascov, viitoarea campioană, în deplasare).
De asemenea, respectivii jucători s-au regăsit în distribuția trupei din “Arini” și în Cupa României Under 19, când LPS Sebeș a câștigat trofeul primei ediții, după 4-0 cu Metalurgistul Cugir, în finala de la Daia Română. (D. Avram a marcat primul gol)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)