Joi, optimile de finală ale Cupei României, faza județeană | La Vințu de Jos și Unirea, capetele de afiș ale rundei

Joi, 4 aprilie, de la ora 17.00, sunt programate optimile de finală ale Cupei României, faza județeană, etapă în care sunt angrenate 4 formații din Liga a 5-a și 12 echipe din cel de-al 4-lea eșalon, dintre combatante 5 fiind calificate din etapa a 3-a (Tineretul Șona, Voința Beldiu, Inter Unirea, CS Universitatea Alba Iulia și AFC Micești).

Partide interesante se dispută la Unirea și Vințu de Jos, ultima fiind locația unde evoluează CSU Alba Iulia, liderul seriei secunde din Liga a V-a.

Dar iată programul

*Inter Unirea – CS Zlatna (arbitru An. Nagy; observator H. Baidoc, ambii Aiud);

*CS Universitatea Alba Iulia – Olimpia Aiud (H. Balea; D. Danciu, ambii Alba Iulia);

*Voința Stremț – Metalu Aiud (D. Iviniș – Alba Iulia; M. Neagu – Teiuș);

*Nicolae Linca Cergău – Energia Săsciori (An. Nicola – Alba Iulia; L. Neagu – Teiuș);

*Tineretul Șona – Viitorul Sântimbru (M. Mărginean; I. Vezan, ambii Blaj);

*Voința Beldiu – Sportul Petrești (An. Nicola II – Alba Iulia; I. Vezan – Blaj);

*Viitorul Vama Seacă – CIL Blaj (M. Domșa; F. Mărginean, ambii Aiud);

*AFC Micești – Spicul Daia Română (C. Aron; I. Mărginean, ambii Alba Iulia).

Sferturile de finală sunt prevăzute peste două săptămâni, joi, 18 aprilie, echipele calificate urmând să fie împerecheate, prin tragere la sorți, dintr-o singură urnă. Conform AJF Alba, în situația în care scorul va fi egal după 90 de minute, se va trece direct la executarea loviturilor de pedeapsă, fără a se mai disputa prelungiri

În Vinerea Mare, CSU Alba Iulia și CSM Unirea Alba Iulia – victorii nete! Metalurgistul Cugir – succes după un meci nebun, Industria Galda – un nou eșec!

În Vinerea Mare, succese concludente pentru CSU Alba Iulia (în play-off) și CSM Unirea Alba Iulia (în play-out), în jocurile din eșalonul terț. Metalurgistul Cugir se impune la Reghin, după un nou meci nebun, scor 3-2 (după ce a condus cu 2-0 și a fost egalată în 3 minute), iar „lanterna roșie” Industria Galda a […]