Ziarul Unirea
 

Înotători de la LPS Alba Iulia, remarcați la concursul internațional de la Arnsberg | Salbă de medalii în Germania și locul secund pe echipe

Înotătorii de la LPS Alba Iulia s-au remarcat în Germania, la concursul internațional de la Arnsberg, unde au obținut 71 de medalii, dintre care 37 medalii de aur, 17 medalii de argint și 17 medalii de bronz, reușind să se claseze pe locul secund în ierarhia pe echipe, după Nigeria.

De curând, în bazinul de înot din Neheim-Husten din Germania s-a disputat a 48-a ediție a concursului internațional organizat de SV Neheim-Husten 1960, competiție la care au luat startul 733 de sportivi de la 48 de cluburi din 7 țări (Egipt, Olanda, Ghana, Belgia, Nigeria, România și Germania). Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia a fost reprezentat de 12 înotători pregătiți de profesorii Daniela și Nicolae Bob.

Au urcat pe podium: *Daria Remete – 8 medalii de aur în probele de 400 metri liber, 50 m fluture, 50 m spate, 100 m bras, 200 m bras, 100 m spate, 50 m bras și 200 m spate, o medalie de argint la 100 m liber;

*Armand Enescu – 7 medalii de aur în probele de 400 metri liber, 200 m fluture, 100 m bras, 50 m spate, 200 m spate, 100 m fluture, 100 m spate; o medalie de argint la 100 m liber; trei medalii de bronz la: 50 m fluture, 50 m liber și 50 m bras;

*Lukas Stâncel – 6 medalii de aur în probele de 400 metri mixt, 100 m bras, 50 m spate, 200 m spate, 100 m spate, 100 m liber; o medalie de argint la 100 m fluture; 3 medalii de bronz la 200 m liber, 50 m liber și 50 m bras;

*Denisa Crișan – 5 medalii de aur în probele de 200 metri fluture, 200 m mixt, 100 m bras, 100 m fluture și 200 m bras; o  medalie de argint la 50 m bras;

*Daria Adam: 4 medalii de aur în probele de 400 metri liber, 200 m mixt, 200 m liber, 200 m spate; o medalie de argint la 100 m fluture; două medalii de bronz la 100 m liber și 50 m spate;

*Alexandru Comșa – două medalii de aur în probele de 200 metri mixt, 200 m spate; 6 medalii de argint la 200 m liber, 50 m fluture, 50 m spate, 50 m liber, 100 m spate și 100 m liber;

*Ștefan Matieș – două medalii de aur în probele de 200 metri fluture și 100 m fluture; o medalie de argint la 200 m liber; o medalie de bronz la 200 m mixt;

*Cătălin Șușman – două medalii de aur în probele de 200 metri fluture și 100 m fluture; două medalii de bronz la 50 m fluture și 100 m liber;

*Robert Krizbai – trei medalii de argint în probele de 200 metri mixt, 200 m bras și 100 m spate; 3 medalii de bronz la 100 m bras, 50 m spate și 200 m spate;

*Cristian Luca – o medalie de argint în proba de 400 metri liber și o medalie de bronz la 200 metri fluture; *Sânziana Cozma – două medalii de bronz în probele de 200 metri mixt și 200 m bras.

Pe podiumul de premiere au mai urcat ștafetele de băieți din anii 2009-2006, obținându-se o medalie de aur în proba de 4×100 metri mixt (în componența Lukas Stâncel, Cătălin Șușman, Robert Krizbai, Cristian Luca) și o medalie de argint în proba de 4×100 metri liber (au concurat Cătălin Șușman, Armand Enescu, Cristian Luca, Lukas Stâncel).

În probele de 50 metri au fost organizate finale open, iar dintre înotătorii albaiulieni s-au calificat la acest nivel Denisa Crișan – locul șase în finala de 50 metri bras și Daria Remete – locul șapte în finala de 50 metri spate.

La sfârșitul concursului au fost premiați cei mai buni sportivi ai întrecerii internaționale pe fiecare categorie de vârstă.

Astfel, Daria Remete a obtinut cupa pentru locul întâi la categoria fete născute în anul 2007, cu 1482 puncte. De asemenea Lukas Stancel a câștigat concursul categoriei de băieți născuți în anul 2006, cu 454 puncte pentru proba de 200 metri spate, iar Arman Enescu, cu 973 de puncte, a obținut cupa cuvenită locului al treilea al categoriei băieți născuți în anul 2007

Dan HENEGAR

Acest site foloseşte cookies! Continuarea navigării implică acceptarea lor. Acceptă Mai mult...