// ViewContent // Track key page views (ex: product page, landing page or article) fbq('track', 'ViewContent'); // Search // Track searches on your website (ex. product searches) fbq('track', 'Search');

Industria Galda – Metalurgistul Cugir și Unirea Alba Iulia – Sănătatea Cluj, în faza a treia a Cupei României

În faza a treia a Cupei României, conform programului anunțat de FRF, cele trei reprezentante ale județului, vor juca după cum urmează: Industria Galda – Metalurgistul Cugir (un derby „de Alba”) și Unirea Alba Iulia – Sănătatea Cluj, jocurile fiind fixate săptămâna viitoare, marți, 28 august și miercuri, 29 august, de la ora 17.30.

Colege de serie în ediția anterioară, Industria Galda și Metalurgistul Cugir s-au duelat în ultimele două jocuri de verificare, încheiate 1-2 și 0-0. În campionatul precednt, în meciurile directe, rezultatele au fost Industria – Metalurgistul 1-1 și 3-2 (sub Drăgana), respectiv Unirea Alba Iulia – Sănătatea Cluj 0-1 și 0-2.

În faza secundă, Industria Galda s-a calificat fără joc, 3-0 la „masa verde” cu desființata Performanța Ighiu, Unirea Alba Iulia s-a impus la Avrig (1-0), iar Metalurgistul a câștigat la Petrești (3-0).

*Start încărcat de sezon

Va fi un start încărcat de sezon pentru cele trei echipe din Alba, partidele din cupă fiind intercalate între primele două etape din eșalonul terț. Dar iată programul: *etapa 1: vineri, 24 august: CSM Lugoj – Unirea Alba Iulia; sâmbătă, 25 august: Industria Galda – FC Avrig, Crișul Chișineu Criș – Metalurgistul Cugir;

*etapa a 2-a: vineri, 31 august: Unirea Alba Iulia – CS Hunedoara, Metalurgistul Cugir – CSM Lugoj; sâmbătă, 1 septembrie: CSC Ghiroda – Industria

În conformitate cu formatul aprobat în şedinţa Comitetului de Urgenţă din 17 iulie 2018, în această etapă au intrat în competiţie cele 28 de câştigătoare ale fazei a II-a şi 14 echipe care au evoluat în ediţia precedentă a competiţiilor Liga 2 şi Liga 3, urmând a se disputa un total de 21 de meciuri, într-o singură manşă, eliminatorie. Conform articolului 30, punctul 9 din ROAF, în caz de egalitate după 90 de minute de joc, se vor disputa prelungiri și, dacă egalitatea va persista, se vor executa lovituri de departajare. Până în faza 16-imilor, echipa gazdă are obligația asigurării costurilor de organizare, cu excepția baremurilor de arbitraj care vor fi suportate în procente egale 50%-50% de către ambele echipe. Echipa gazdă are obligația de a achita baremul de arbitraj în întregime, echipa oaspete având obligația de a achita ulterior către clubul gazdă jumătate din valoare.

Iată şi programul partidelor din această fază a competiţiei:

  • CSM Bucovina Rădăuţi – ACS Foresta Suceava
  • CSO Viitorul Liteni – CS Ştiinţa Miroslava
  • ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ – CS Aerostar Bacău
  • CS Sporting Lieşti – ACS Suporter Club Oţelul Galaţi
  • CSM Focşani 2007 – AFC Metalul Buzău
  • CSA Axiopolis Sport Cernavodă – ASSSC Farul Constanţa
  • ACSM Olteniţa – AFC Unirea 04 Slobozia
  • AFC Progresul 1944 Spartac – CS Afumaţi
  • AFCM Alexandria – SC Fotbal Club R Bucureşti
  • CS Sporting Roşiori 2008 – AFC Turris-Oltul Turnu Măgurele
  • CSM Slatina – ACSO Filiaşi
  • CS Tunari – ACS Petrolul 52
  • CSM Flacăra Moreni/AS Gloria 2015 Corneşti* – CS Olimpic Cetate Râşnov
  • AFC Hărman – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc
  • CS Minaur Baia Mare – ACS Fotbal Comuna Recea
  • ACS Unu Fotbal Club Gloria/CSM Avântul Reghin* – AS FC Universitatea Cluj
  • AFC Unirea 1924 – CS Sănătatea Servicii Publice Cluj-Napoca
  • ACS Industria Galda/ACS Performanţa Ighiu* – AFC Metalurgistul Cugir 1939
  • CSM Şcolar Reşiţa – ACS Energeticianul
  • CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – CSM Lugoj
  • CS Gloria Lunca-Teuz Cermei – CS Şoimii Lipova

* În cadrul fazei a doua a competiţiei, partidele ACS Industria Galda – ACS Performanţa Ighiu, AS Gloria 2015 Corneşti – CSM Flacăra Moreni și ACS Unu Fotbal Club Gloria – CSM Avântul Reghin nu s-au disputat, o decizie în ceea ce privește rezultatul final urmând a fi luată de către Comisia de Disciplină și Etică.

Dan HENEGAR