Industria Galda – CFR Cluj II 2-1 (1-1), pentru gazde au marcat S. Mureșan și Costea | Găldenii, la al 5-lea val invincibil

AUR - Alegeri Locale 2024

Industria Galda, „campiona deplasărilor” în Seria a 5-a, cu 13 puncte externe şi „specialista” în schimbarea liderilor (victime Fotbal Comuna Recea, Metalurgistul Cugir şi Performanţa Ighiu) a revenit în fața fanilor cu o victorie, scor 2-1 (1-1) cu CFR Cluj II.

Pentru gazde au punctat S. Mureșan (15) și Costea (58), iar reușita feroviarilor a fost semnată de Al. Petruș (44).

Trupa lui Paul Ciucă are un parcurs remarcabil, fără eșec în ultimele 5 jocuri susținute și a reușit a doua victorie internă, pe propria arenă câștigând o singură dată în acest tur. Industria a controlat prima repriză, când marile ocazii au fost irosite de Costea (la 0-0) și S. Mureșan (remarcatul partidei, alături de Cernea), ce putea majora avantajul, însă s-a trezit egalată.

La fel de bine a început Galda și mitanul secund, a trecut în avantaj, însă a suferim mult în ultimele 30 de minute, când clujenii au intensificat presiunea.

*1-0, MIN. 15: S. MUREȘAN a deschis scorul după o eroare defensivă, șut puternic sub bară, din 12 metri.

*1-1. MIN. 44: Al. PETRUȘ a restabilit egalitatea cu un șut din careu în vinclu.

*2-1. MIN. 57: Al. COSTEA a marcat după o pasă de la S. Mureșan, ce a pătruns pe dreapta.

*Paul Ciucă: „Băieții s-au mobilizat exemplar, împotriva unui adversar incomod”

„Felicit jucătorii ce s-au mobilizat exemplar, în condițiile unor absențe importante precum Frențiu, D. Lupșan, Baghiu, împotriva unui adversar puternic, care, din păcate, nu prezintă aceeași formulă de joc etapă de etapă”, a comentat Paul Ciucă, acesta neputându-se baza săptămâna viitoare pe S. Mureșan – suspendat.

Nu la fel de confortabil se simt găldenii pe propria arenă unde au câştigat o singura dată în tur, 2-1 cu Sănătatea Cluj (runda a doua, 2 septembrie), precedentul eşec stagional fiind tocmai pe „iarba verde” de acasă, în 30 septembrie, 3-4 cu Gaz Metan Mediaş II, o altă echipă secundă a unei prim-divizionare, adăugându-se alte două remize, 1-1 cu CS Iernut şi Metalurgistul Cugir. CFR Cluj II este în pierdere de turaţie evidenţă: numai 3 puncte (1-0 acasă cu Fotbal Comuna Recea) din 5 confruntări, ultima fiind un veritabil coşmar pentru tinerii lui Gheorghe Barbu, 0-4 acasă cu Avântul Reghin! După confruntarea cu „feroviarii mici”, găldenii au deplasare la Dej şi apoi rundă liberă.

Industria: Căt. Ştef – Rodean (67, Olar), Haiduc, R. Trif, Boancă – Vonya – D. Dup (83, Fl. Schiau), G. Goronea, Costea, Cernea (79, Oniche) – S. Mureşan (90+1, D. Sîrbu – la debutul pentru Industria); rezerve Iancău, Fl. Schiau, Buligă, Gombocz. Antrenor Paul Ciucă.

CFR Cluj II: Ad. Rus – D. Pîrv, Kereki, Potra, Băican, Yueepng Lu, Coti, Al. Petruș, Petrila,, Figueira, Șter; rezerve Farcaș, Konare, Roș, Rug, Ad. Pop, Dat, S. Petruș. Antrenor Gheorghe Barbu.

Foto, text: Gligor UDREA

[nggallery id=4818]

FOTO-VIDEO: CSM Unirea Alba Iulia, performanță extraordinară: calificare în semifinale la Under 19! „Alb-negrii” au eliminat CSM Reșița, campioana de anul trecut

CSM Unirea Alba Iulia a reușit o performanță extraordinară: calificarea în semifinalele Campionatului Under 19! În sferturile de finală, pe terenul 2 al Stadionului „Cetate”, uniriștii au învins, scor 1-0 (0-0), pe CSM Reșița, campioana de anul trecut (3-0 în finală cu Kinder Constanța). Unicul gol a fost marcat în minutul 79 de D. Nistor, […]