Încă trei medalii naţionale pentru AC „Mica Romă” Blaj

Redactia Ziarului Unirea

De curând la Băile Felix au avut loc finalele Campionatelor Naţionale de Cros, categoria I, tineret şi seniori, întrecere la care competitorii judeţeni au reuşit rezultate deosebite. Astfel, la categoria junioare I, echipa AC „Mica Romă” Blaj a câştigat medalia de aur cu un total de 63 puncte, fiind urmată în clasament de CS Târgovişte, cu 77 puncte şi LPS Craiova, cu 82 puncte. Echipa blăjeană a fost compusă din Anca Bunea – ce a cucerit medalia de argint la individual, Dana Loghin – medalie de bronz la individual, Gabriela Stoica – clasată pe locul 27, Mădălina Bunea – a terminat pe poziţia a 31-a şi Mădălina Mărean – a încheiat concursul pe locul al 32-lea. Graţie acestor performanţe, în cadrul şedinţei Consiliului Federal al Federaţiei Române de Atletism din această lună, în care s-a decis componenţa lotului naţional ce ne va reprezenta la Campionatul European de Cros, ce va avea loc în data de 12 decembrie la Albufeira (Portugalia), cele două atlete ale AC „Mica Romă”, Anca Bunea şi Dana Loghin, au fost cooptate în lotul tricolor, compus din 5 sportive.
De asemenea, Andreea Barna (Simu), atletă cu dublă legitimare AC „Mica Romă” Blaj şi CS Unirea Alba Iulia, a sosit a 10-a la senioare individual, contribuind implicit la obţinerea medaliei de aur de echipa CS Unirea Alba Iulia. „Rezultatul obţinut de echipa de junioare este unul deosebit de valoros având în vedere că fetele au concurat la o categorie superioară de vârstă. Notabil este şi faptul că, exceptând-o pe Gabriela Stoica, componenţa echipei este similară cu aceea care a cucerit titlul de campioană naţională la cros, junioare II, în luna martie a acestui an, la Reşiţa”, a declarat antrenorul Cristina Man (AC „Mica Romă” Blaj).

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu s-au calificat în semifinalele Cupei României

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu sunt primele 3 echipe calificate în semifinalele Cupei României, faza județeană. Ultima echipă va fi decisă luni, în urme dispute dintre Hidro Mecanica Șugag și CIL Blaj. În sferturile de finală partidele au fost echilibrate, câștigate la o diferență de un gol, surpriza fiind înregistrată la Unirea, unde […]