În sferturile Cupei CEV, Schweriner SC (Germania) – Volei Alba Blaj! Campioana României ţinteşte calificarea în semifinale

Calificată în sferturile de finală ale Cupei CEV, de pe poziţia a treia din Champions League, Volei Alba Blaj va întâlni în a doua coVolei Alba Blaj - Rocheville Le Cannet 110mpetiţie continentală, mai mult ca sigur, pe Schweriner SC (Germania), meciurile fiind programate în perioada 9-11 februarie şi 23-25 februarie.

Blajul va juca manşa tur acasă, miercuri, 10 februarie, iar în cazul calificării în semifinale va întâlni pe învingătoarea dintre Galatasaray – Impel Wroclaw

De fapt, în urma tragerii la sorţi de astăzi, echipei din România i-a revenit învingătoarea din dubla Schweriner SC/ Khimik Yuzhny, astăzi fiind meciul retur în Germania, Schweriner fiind aproape calificată, după ce a învins cu 3-0 în deplasare.

În celelalte partide din sferturile Cupei CEV: Galatasaray – Impel Wroclaw, Dinamo Krasnodar – Stuttgart, Azeryol Baku – Igor Gorgonzola Novara.

Ne dorim să disputăm o semifinală europeană, meci la care să umplem sala, să strângem 2000 de spectatori la Sibiu„, a declarat primarul Gheorghe Rotar. „Nu prefer un adversar anume! Aşa cum am demonstrat la Piacenza, avem şanse cu orice echipă din sferturile CEV„, a spus antrenorul Darko Zakoc. Dacă primarul Blajul şi-a dorit drept oponent Galatasaray, fericit a fost astăzi preşedintele Sergiu Ştefănescu, care aseară spunea: „pentru binele nostru ne-am dori o echipă mai accesibilă, gen… Schweriner