În etapa interjudeţeană a juniorilor A1, Şcoala de Fotbal Ivansuc – Olimpia Aiud 0-1 (0-1) *Victorie inutilă, calificarea s-a pierdut la Aiud

olimpiaCampioana judeţului Alba la juniori A1, Olimpia Aiud a fost eliminată de Şcoala de fotbal „Ivansuc” Cluj, după ce a învins în deplasare, 1-0 (1-0), gol marcat de golgheterul Tudor Ciubucă (11). Din păcate, elevii lui Remus Ţălnar au ratat calificarea, după ce au pierdut acasă, scor 0-2 (0-0) în etapa interjudeţeană a întrecerii.

E păcat că nu ne-am calificat. Am dominat jocul într-un mod copios, mai ales în actul secund. Din nefericire am ratat enorm de mult. Primul meci ne-a costat, atunci nu aveam experienţa unui asemenea duel. Toată echipa trebuie felicitată pentru dăruirea arătată în retur„, a spus antrenorul Remus Ţălnar.

Golul a fost marcat de Ciubucă (11, acţiune individuală), remarcându-se Ilea, Felindean şi I. Sas, în fapt aceşti tineri jucători vor forma în linii mari lotul Olimpiei sub comanda lui Radu Andone în ediţia viitoare. „În repriza secundă am avut două penalty-uri clare care nu ne-au fost acordate. Am rămas şocat când la un moment dat o persoană a intrat pe teren şi i-a ameninţat pe arbitri că-i omoară! Şi adversarii au avut două bare, dar noi în ultimele 5 minute am avut 4 ocazii singuri cu portarul„, a comentat Ioan Demeter, oficialul Olimpiei.

Remus Ţălnar i-a utilizat pe Ursu – Pitea, I. Sas, B. Ignat, Cioca, Miske (83, Trifan), Şimandi, Felindean, Ilea, Epure (83, Bordean), Ciubucă; rezerva M. Ignat, Bic, Iuonaş, D. Mărginean, Crai.

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu s-au calificat în semifinalele Cupei României

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu sunt primele 3 echipe calificate în semifinalele Cupei României, faza județeană. Ultima echipă va fi decisă luni, în urma disputei dintre Hidro Mecanica Șugag și CIL Blaj. Tragerea la sorți va avea loc marți, 30 aprilie, la sediul AJF Alba. În sferturile de finală partidele au fost echilibrate, […]