În cursa spre Liga a 2-a, CSM Școlar Reșița – “inamicul” Albei în următoarele două runde
CSM Școlar Reșița, echipa din Valea Domanului, este oponentul a două formații din Alba în următoarele
rundei ale returului Seriei a 4-a din eșalonul terț.
“Rosso-nerii” din Banat întâlnesc, în ordine, pe Unirea Alba Iulia (vineri, 5 aprilie, pe “Cetate”) și Metalurgistul Cugir (miercuri, 10 aprilie, în intermediară, pe Stadionul “Mircea Chivu”) și toate calculele promovării în eșalonul superior se învârt în jurul acestor dispute, programate la interval de câteva zile.
Considerată încă din startul sezonului drept o candidată fermă la atacarea Ligii a 2-a, raportat la buget și valoarea lotului, gruparea reșițeană a dezamăgit în prima parte a turului, când obiectivul părea ratat, iar handicapul aproape imposibil de surmontat. Însă CSM Școlar Reșița a revenit miraculos în calcule, după ce a fost înlocuit antrenorul Octavian Benga, instalarea lui Leo Doano declanșând o furibundă cursă de urmărire. În etapa a 11-a, echipa din Caraș-Severin se plasa abia pe locul 9, cu o zestre precară, numai 14 puncte strânse, la 14 “lungimi” de liderul Șoimii Lipova, pentru ca în acest moment să pună presiune pe podium, ajungând la doar 4 puncte de prima poziție. Este o ascensiune firească, ținând cont de faptul că reșițenii au repurtat 8 victorii în ultimele 9 întâlniri, cu o singură înfrângere, la Hunedoara, acum două runde.
Cu toate că pe podium sunt Șoimii Lipova – 42 p, Metalurgistul Cugir – 41 și Gloria Lunca-Teuz Cermei – 40, majoritatea opiniilor din lumea fotbalului converg spre concluzia că CSM Școlar Reșița, actualmente pe poziția a 4-a, reprezintă cel mai periculos adversar al grupării de sub Drăgana în aceste ultime 10 etape ale sezonului, în bătălia pentru accederea pe a doua scenă fotbalistică.
Și apropos de Cugir, în tur, pe “Arena CSO”, CSM Școlar Reșița a pierdut singurele puncte împotriva echipelor din Alba în actuala stagiune. A fost o remiză, scor 2-2 (după un meci cu răsturnări de scor, 0-1, 2-1 și egalitatea în minutul 87), în rest doar succese ale Reșiței: 4-1 cu Unirea Alba Iulia și 3-1 cu Industria Galda, ambele pe propriul teren, 5-0 la Ocna Mureș.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Echipa „Prietenii lui Dragoș” a câștigat Memorialul „Dragoș Damian”, ediția a 11-a | Turneu de suflet, în memoria fostului căpitan al Interului Ciugud
Echipa „Prietenii lui Dragoș” a câștigat Memorialul „Dragoș Damian”, ediția a 11-a | Turneu de suflet, în memoria fostului căpitan al Interului Ciugud Al doilea an la rând, echipa „Prietenii lui Dragoș” s-a impus la Memorialul „Dragoș Damian”, competiție fotbalistică de suflet, disputată în memoria fostului căpitan al formației Inter Ciugud, plecat premetur dintre noi […]
CSM Unirea-CSU Alba Iulia, învingătoare la United World Games, la rugby în 7 Under 18! Șase victorii pentru formația albaiuliană
CSM Unirea-CSU Alba Iulia, învingătoare la United World Games, la rugby în 7, Under 18, în Austria! Șase victorii pentru formația albaiuliană CSM Unirea-CSU Alba Iulia a realizat un rezultat excelent, echipa de rugby în 7 a formației din Cetatea Marii Uniri impunându-se la categoria Under 18, la United World Games, competiția disputată în Austria, […]
Mihaela Blaga, locul 6 la Campionatele Balcanice de seniori, în proba de 3000 metri obstacole Blăjeanca Mihaela Blaga, sportivă legitimată la „Mica Romă” Blaj și CS Universitar Alba Iulia, a terminat pe locul 6 la competiția disputată în Grecia, la Volos Citește și: FOTO: Mihaela Blaga (Mica Roma Blaj/CSU Alba Iulia), rezultat excelent și la Bruxelles, […]