În Cupa României la volei feminin, Ştiinţa Bacău – Volei Alba Blaj 3-1 *Echipa din „Mica Romă” a luat un set vicecampioanei

Astăzi, în prima manşă a sferturilor Cupei României la volei feminin, Ştiinţa Bacău – Volei Alba Blaj, scor 3-1 (28-26, 25-19, 19-25, 25-15). Revelaţia Diviziei A1, echipa lui Marius Macarie a jucat în Moldova la 4 zile distanţă de la surpriza furnizată în campionat, victoria împotriva deţinătoarei trofeului, Dinamo Bucureşti. „E bine că am luat un set, în condiţiile date. Eu niciodată nu m-am legat de arbitraj, dar au fost foarte multe erori, prea multe, în momente cheie. Echipa a jucat bine, a fost un meci foarte disputat şi sunt foarte mulţumit de fete”, a spus antrenorul Marius Macarie.

Nou-promovata şi-a atins scopul în acest meci în Moldova, luând un set în compania vicecampioanei şi nutreşte speranţe în realizarea calificării, care se va juca la Blaj, miercuri, 28 noiembrie. „Am încercat să jucăm cât am putut mai bine, ţinând cont de forţa adeversarului şi programul greu al echipei din ultima perioadă. Victoria este a Bacăului, dar în primul set, arbitrii ne-au ciupit de două ori, la 21-20 şi 26-25 pentru noi, la o minge de set. Suntem mici, dar vom începem să creştem şi multă lume va avea viaţă grea cu noi. Când joci cu Ştiinţa Bacău nu te poţi bate şi cu arbitrii„, a spus Sergiu Ştefănescu, preşedintele Volei Alba Blaj.

Au evoluat Alice Kapelovies, Adriana Dudnic, Bojana Stojkovic, Marija Sandic, Roxana Lupu, Valentina Rusu, Laura Mastahac, Irina Alexandru, Laura Niţulescu, Melinda Dobeş. Din păcate Alexandra Ciontoş are o leziune a meniscului şi va trebui să suporte o intervenţie chirurgicală.

În campionat, Volei Alba Blaj va evolua marţi, 13 noiembrie, acasă, în sala „Timotei Cipariu”, cu Universitatea Cluj, la cererea studentelor inversându-se ordinea jocurilor din calendarul competiţional.

Știri recente din categoria Actualitate

Noi medicamente gratuite și compensate pentru români, de la 1 mai: Lista completă a tratamentelor care vor fi decontate de CNAS

Noi medicamente gratuite și compensate pentru români, de la 1 mai: Lista completă a tratamentelor care vor fi decontate de CNAS Ministerul Sănătății a anunțat pe data de 23 aprilie că vor fi introduse medicamente gratuite și compensate pentru mai multe categorii de pacienți. Prin intermediul unei hotărâri de la Guvernul României, de la data […]