Golgheterii turului în fotbalul judeţean din Alba

Redactia Ziarului Unirea

*Romică David – principalul marcator în Liga a IV-a

Pentru că suntem în perioada de vacanţă, dar se apropie cu paşi repezi debutul competiţiilor oficiale, organizate de AJF Alba în 2013, vă prezentăm situaţia la vârful clasamentelor, rezervate celor care au marcat cele mai multe goluri în competiţiile sezonului 2012-2013.

*Liga a IV-a, seniori: 1. Ro­mică David (Cuprirom Abrud) – 15  goluri, 2. Cristian Bodea (Energia Săsciori) -13 goluri, 3. George Goronea (CSO Cugir) – 12 goluri; juniori A1: 1. Marius Bota (Performanţa Ighiu) – 24 goluri, 2. Casian Cristea (Rapid CFR Teiuş) – 20 goluri, 3. Bogdan Ciubucă (Metalul Aiud) – 19 goluri;
*Liga a V-a, Seria 1: 1. Ionuţ Cheţan (Perla Jidvei) – 23 goluri, 2. Raul Mihălţan (AS Pănade) – 16 goluri, 3. Marcel Dobârtă (Inter Mihalţ) – 15 goluri; Seria a 2-a: Valentin Marc (Naţional Rădeşti) – 21 goluri, 2. Alexandru Cioară (Industra Galda de Jos) – 18 goluri, 3. Valentin Drăgan (Sportul Livezile) – 12 goluri; Seria a 3-a: 1. Alexandru Mura (Hidromecanica Şugag) – 13 goluri, 2. Ioan Trăscăian (Mureşul Vinţu de Jos), Cătălin Oană (Andreas Alba Iulia) şi Valentin Fălămaş (Colorado Şpring) – câte 10 goluri, Ioan Gheorghiu (Colorado Şpring) şi Florin Cristurean (Hidromecanica Şugag) – câte 9 goluri.

*Remarcaţi la juniori: Răducu Pocol şi Silviu Iacşa!

*Juniori C: 1. Silviu Iacşa (Unirea Alba Iulia) – 52 goluri, 2. Ioan Cociş (CS Ocna Mureş) – 20 goluri, 3. Răzvan Maier (Europa Alba Iulia) şi Constantin Vlad (Unirea Alba Iulia) – câte 19 goluri; Juniori D: 1. Adrian Târsână (Unirea Alba Iulia) – 28 goluri, 2. Dragoş Mihaiu (Sportul Sebeş) – 19 goluri, 3. Darius Petruse (Viitorul Alba Iulia) – 13 goluri; Juniori E: Răducu Pocol (Viitorul Abrud) – 55 goluri, 2. Vlad Rusu (Unirea Alba Iulia) – 19 goluri, 3. Alexandru Bakcsi (Rival Alba Iulia) – 17 goluri.

Dacă privim puţin peste clasamentele prezentate, dar ţinând cont şi de eficienţa golgheterilor respectivi (în funcţie de numărul meciurilor disputate), se detaşează ca lider şi golhgeter al echipei la care joacă în campionatul juniorilor E (jucători născuţi după 1 ianuarie 2002), Răducu Pocol, de la Viitorul Abrud. La fel şi Silviu Iacşa (Unirea Alba Iulia) a reuşit înscrierea unui număr foarte mare de goluri în campionatul Juniorilor C (jucători născuţi după 1 ianuarie 1998 şi mai tineri), aşa că generaţiile tinere din judeţul Alba anunţă noi jucători de valoare, ce se îndreaptă spre performanţă în viitor, se arată în finalul comunicatului de presă remis de AJF Alba! (H.D.M.)

LPS Sebeș, eliminată în sferturile de finală la Under 17, după 2-6 cu SCM Zalău!

LPS Sebeș a fost eliminată în sferturile de finală ale Campionatului Under 17, după eșecul drastic din deplasare cu SCM Zalău, scor 2-6 (0-3). Vizitatorii conduși de Doru Oancea au fost copleșiți de miza jocului eliminatoriu. emoțiile și-au spus din plin cuvântul și după un sfert de oră gazdele aveau avantaj de 3 goluri. Zarurile […]