Volei Alba Blaj-Medicina Tg. Mures22Volei Alba Blaj s-a impus în primul meci din finala mică în faţa echipei Medicina Tg. Mureş, scor 3-0 (25-16,  25-15, 25-20) făcând astfel primul pas spre câştigarea primei medalii din istoria echipei. Ca de obicei, publicul blăjean a fost alături de favorite, care astăzi i-au răsplătit pe fani cu o victorie obţinută fără emoţii, în doar o oră şi cinci minute.

Partida a fost controlată de la un capăt la altul de echipa condusă de Branko Gajic, care nu le-a oferit nicio şansă adversarelor. În primul set, blăjencele au început tare câştigând cu 25-16, iar în cel de al doilea set, scorul a fost aproape identic, 25-15 pentru Volei Alba Blaj. În ultima parte a meciului, scorul a mers cap la cap până la un moment dat când Blajul a reuşit desprinderea, pe final impunându-se cu 25-20. Mâine (duminică) de la aceeaşi oră (19.00) Volei Alba Blaj va disputa al doliea meci din finala mică. „A fost un meci în care Medicina Târgu Mureş a greşit mult.Noi am fost foarte atenţi şi acest lucru îl spune scorul. Nu trebuie să ne relaxăm, să fim euforici, iar mâine îi aşteptăm pe toţi blăjenii să ne susţină, să fie jucătorul nostru din tribune”, a declarat Branko Gajic antrenor Volei Alba Blaj.

Setul al treilea 25-20

Punct pentru Volei Alba Blaj, 1-0. Atac în aut al mureşencelor, 2-0. Punct pentru Medicina Tg. Mureş, 2-1, însă jucătoarea echipei din Mureş serveşte în aut, 3-1. Oaspetele realizează două puncte consecutiv, 3-3. Adina Salaoru readuce Blajul în avantaj, 4-3. Atac în afara terenului pentru Blaj, 4-4. În cel de-al treilea set se merge cap la cap, 5-5. Collar face 6-5. Punct frumos pentru Medicina, 6-6. Dudnic se înalţă şi trage pentru 7-6. Minge în aut a mureşencelor, 8-6, time-out tehnic. Serviciu în aut pentru Blaj, 8-7. Medicina realizează aceaşi greşeală ca a Blajului şi este 9-7. Atac bun pentru Tg. Mureş, 9-8. Vali Rusu iese la rampă cu o minge de „maestru” 10-8. Salaoru trage pentru 11-8, time-out solicitat de Petrov. Oaspetele ating fileul pe atac, 12-8 pentru Volei Alba Blaj. 13-8, iar Medicina cere din nou time-out. Minge plasată peste blocajul blăjencelor, 13-9, însă Trombiţaş punctează perfect pentru 14-9. Blocaj reuşit de oaspete, 14-10, urmat de un ace 14-11. Medicina realizează cel de-al treilea punct consecutiv, 14-12, iar Branko Gajic simte relaxarea echipei sale şi cere timp de odihnă. Adina Salaoru aduce punctul pentru Volei Alba Blaj, 15-12, ace pe serviciul gazdelor, 16-12 time-out tehnic în sala „Florin Fleşeriu”. După o minge extrem de disputată, Medicina punctează, scorul este 16-13. Blocaj reuşit de mureşence, 16-14. Punct pentru Volei Alba Blaj, după ce o adversară atinge fileul, 17-14. Tabela indică scorul 21-16. Punct pentru Medicina Tg. Mureş, 21-17. Blajul face 22-17. Atac bun al oaspetelor, blăjencele cer aut, însă este 22-18. Atac în aut pentru Mureş 23-19. Prima minge de meci, 24-19.

Setul al doilea 25-15

Blăjencele au început la fel de tare şi acest set, iar acum tabela indică scorul de 10-4 pentru trupa lui Branko Gajic. Adriana Dudnic punctează pentru 11-4. Mureşencele atacă şi punctează de două ori consecutiv, 12-6, iar Maia Collar trage foarte bine pentru 13-6. Blocajul de la fileu funcţionează foarte bine pentru Volei Alba Blaj, 14-6. Jocul curge repede, scorul în aceste momente este 15-10 cu mingi frumoase şi de o parte şi de cealaltă. Florencia Busquets punctează pentru 16-10, time-out tehnic. Punct pentru Volei Alba Blaj, 17-10. Din nou punct pentru Blaj în urma blocajului excelent de la fileu, 18-10. Atac în afara terenului al mureşencelor, 19-10, galeria Blajului întreţine atmosfera. 20-11 indică tabela din sala „Florin Fleşeriu”. Din nou atac în aut al Medicinei, 21-12. Punct pentru Medicina, 21-13, însă la următorul serviciu elevele lui Petrov greşesc, 22-14. Prima minge de set 24-14.

Primul set 25-16

Volei Alba Blaj a început în forţă acest meci, iar după câteva minute de joc, echipa lui Branko Gajic conduce cu 5-3. Echipa din „Mica Romă” nu presează în acest prim set, însă reuşeşte să controleze partida, în acest moment tabela arată scorul de 15-9 pentru Trombiţaş şi compania. Atac în aut al echipei din Alba, 15-10. Blocaj perfect al trupei lui Gajic, 16-10, time-out tehnic. Punct pentru Medicina, 16-11. Volei Alba Blaj a realizat 3 puncte consecutive, scor4ul este 19-11. Mureşencele punctează de două ori consecutiv, 19-13, însă blăjencele ripostează prin Busquets, 20-13. Blocaj în aut al echipei din Mureş, 22-13. Adriana Dudnic duce scorul la 23-14. Bloc-aut pentru Medicina, 23-15. Vali Rusu punctează şi aduce prima minge de set pentru Volei Alba Blaj, 24-15. Mureşencele salvează o minge, 24-16.

Iată cele două echipe:

Volei Alba Blaj: Adina Salaoru, Adriana Dudnic, Luminiţa Trombiţaş, Valentina Rusu, Florencia Busquets, Maia Collar, Katja Medved (libero). Rezerve: Adina Stanciu, Denisa Viloiu, Mira Kijakova, Roxana Ivanof. Antrenor: Branko Gajic.

Medicina Tg. Mureş: Florentina Ivanciu, Alexandra Trică, Irina Radu, Yulia Popova, Gabriela Tsvetanova. Andreea Petra, Camilla Gomez (libero). Antrenor: Atanasav Petrov.

Cu atmosfera din sala „Timotei Cipariu” şi cu un joc precum cel arătat în penultimul act al campionatului, bronzul este foarte aproape de vitrina echipei Volei Alba Blaj. Însă confruntarea se anunță una echilibrată, semnal bun pentru iubitorii acestui sport.

[nggallery id=1471]

În Vinerea Mare, etapă în cel de-al 3-lea eșalon | Vezi programul conjudețenelor

În Vinerea Mare, 3 mai, de la ora 18.00, se dispută o nouă etapă în eșalonul terț, două dintre conjudețene evoluând acasă (CSU Alba Iulia și Industria Galda de Jos), iar celelalte două pe terenuri străine (CSM Unirea Alba Iulia și Metalurgistul Cugir). *CS Universitar Alba Iulia (locul 4, 34 de puncte) – ACS Mediaș […]