Sport

FOTO: Volei Alba-Blaj joacă finala campionatului! *”Mica Romă” s-a impus în „Micul Paris”

Dan HENEGAR

Publicat

în

CSM Bucuresti - Volei Alba Blaj135Volei Alba-Blaj a scris istorie pentru „Mica Romă” și s-a calificat în finala mare a campionatului național de volei, după ce s-a impus fără drept de apel în semifinale, cu CSM București!

*Povestea frumoasă a performanței

În 2011 a început povestea și de la an la an ștacheta performanței a fost mereu ridicată în localitatea ce numără 20.000 de locuitori. Blajul a amenințat supremația granzilor, a cucerit bronzul ediția precedentă, a debutat în cupele europene și acum reușește să lupte pentru aur, în condițiile în care niciodată Alba nu a avut reprezentantă la acest nivel al rezultatelor în sporturile pe echipă.

*Gheorghe Rotar: „Alba merită o campioană”

Fără îndoială artizanul acestei reușite, prin implicarea alături de Consiliul Județean Alba în destinele clubului blăjean, primarul Gheorghe Rotar consideră că Volei Alba-Blaj va pune probleme oricărei echipe în finala campionatului. „Sunt un primar mulțumit și felicit jucătoarele, antrenorii, staff-ul administrativ, suporterii și întregul Blaj. Mereu am susținut că cel mai bun volei îl vom juca în luna aprilie și sunt convins că oricine ar ajunge în finală, Știința Bacău sau CSM Târgoviște, va avea în noi un adversar pe măsură. Ne vom bate să câștigăm titlul, Alba merită o campioană„, a declarat edilul Blajului.

*Zakoc: „Cel mai bun meci al nostru”

Tehnician cu peste 20 de trofee adunate de-a lungul carierei, Darko Zakoc a pregătit meticulos „dubla” din Capitală, mizând totul pe primul meci. Din acest considerent nu a folosit-o pe Martina Utla. „Am făcut cel mai bun meci al nostru din acest sezon, le-am anihilat toate armele și le-am ghicit jocul. N-a fost așa de ușor precum o arată scorul, dar calificarea în finală este pe deplin meritată, în condițiile în care am câștigat trei meciuri și am pierdut un singur set. Vom aborda relaxați finala, avem timp la dispoziție să ne pregătim, asta pentru că ne-am îndeplinit obiectivul„, a precizat antrenorul instalat la cârma Blajului după prima etapă.

*Ștefănescu: „Suntem o echipă capabilă de orice”

După această realizare notabilă, Volei Alba-Blaj joacă la începutul săptămânii viitoare în Final Four-ul Cupei României, primul meci în semifinale, cu Dinamo, la Cheile Grădiștei.

Ideea a fost să încercăm calificarea în primul meci și am reușit. Este o performanță mare, pe care o merităm. Suntem foarte bucuroși, de fapt întregul Blaj este fericit. Ne-am îndeplinit obiectivul, am luat deja o medalie și nu-i puțin lucru ce am reușit. Sunem o echipă capabilă de orice. Dacă am izbutit să batem CSM București de 4 ori în trei săptămâni înseamnă că putem să ne luptăm cu orice echipă din țară. Rămânem cu picioarele pe pământ, dar credem că putem realiza o performanță mai mare decât aceasta„, a spus președintele Sergiu Ștefănescu.

[nggallery id=222]


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Sport

Sport

CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie

Dan HENEGAR

Publicat

în

CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie Gruparea din Cetatea Marii Uniri a primit de la FRF certificarea pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027, chiar dacă nu a promovat pe teren în eșalonul superior. Este un lucru firesc, conform regulamentelor […]

Citește mai mult

Sport

Cu cine vor juca echipele fotbaliștilor din Alba în prima etapă a Superligii 2026-2027

Dan HENEGAR

Publicat

în

Cu cine vor juca echipele fotbaliștilor din Alba în prima etapă a Superligii 2026-2027 La hotelul Marriott din București a avut loc în după amiaza zilei de vineri, 26 iunie 2026, tragerea la sorți a programului Superligii de fotbal, ediția 2026-2027.  Tragerea la sorți a fost efectuată de fostul jucător Ciprian Deac, actualmente vicepreședinte al […]

Citește mai mult

Sport

Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot

Bogdan Ilea

Publicat

în

Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot Nicolae Stanciu ar putea ajunge la “U” Cluj. Ardelenii negociază în acest zile transferul căpitanului echipei naționale. Discuțiile dintre cele două părți sunt în plină desfășurare, iar oficialii clubului fac eforturi importante […]

Citește mai mult