Volei Alba Blaj s-a impus în minimum de seturi în Sala “Timotei Cipariu”, în partida tur din sferturile de finală ale Cupei României, în disputa cu CSM București, scor 3-0 (25-14, 25-20, 25-9), în 8 martie, de Ziua Femeii. Returul este în 18 martie, în capitală, iar deținătoarea trofeului este favorită la calificarea în Final Four-ul din 13-14 mai.

După primul eșec înregistrat pe teren, 1-3 la Târgoviște, în penultima rundă a sezonului regular al Diviziei A1, echipa din “Mica Romă” și-a respectat statutul de favorită și s-a impus fără prea multe emoții (doar setul secund a fost mai echilibrat), având-o pe “veterana” Georgiana Faleș pe teren tot meciul (la oaspete a fost Andra Artin – 6 puncte). Schimbările s-au efectuat doar în ultimul parțial al disputei care a durat 62 de minute (raporul așilor 6-1, iar cel al blocajelor 14-3).

Sâmbătă, de la ora 17.30, în ultima rundă a sezonului în Divizia A1, Volei Alba Blaj întâlnește, tot în fața fanilor, pe Rapid București, în derby-ul rundei a 20-a. Săptămâna viitoare, la Târgoviște, este prima manșă din semifinalele Cupei CEV, miecruri, 15 martie, iar returul este joi, 23 martie, la Tg. Mureș.

În faza următoare a Diviziei A1, aceea a jocurilor eliminatorii (sistem la care s-a revenit din actualul sezon) pentru Volei Alba Blaj urmează o dispută cu ocupanta poziției a 8-a (FC Argeș Volei Pitești sau SCM Craiova), datele fiind 25 martie, 29 martie și 1 aprilie (primul meci acasă, apoi afară și dacă mai e cazul, iar acasă). În cazul calificării în etapa superioară, în semifinale, oponent va fi echipa calificată dintre Dinamo și CSM Lugoj (locurile 4 și 5), date fiind 8, 9 și 22 aprilie (primul meci acasă). Finala este prevăzută în 29 și 30 aprilie (două jocuri acasă), 3 și 4 mai (două jocuri afară) și 7 mai (meciul 5, dacă mai e nevoie, acasă)

Volei Alba Blaj: Gergana Dimitrova – 7 puncte, Georgiana Faleș – 11, Slađana Mirković – 4, Victoriia Russu – 18; Bojana Milenković – 10, Jovana Kocić – 8, Andra Cojocaru (libero); au mai intrat Andreea Ispas (l), Iarina Axinte, Andrea Kossanyiová; Dajana Bošković, Raisa Ioan, Jovana Cirković, Kaitlyn Hord. Antrenor Stevan Ljubičić

Viitorul Sântimbru a urcat pe locul secund în Liga 4, după etapa a 24-a. Spicul Daia a scorul etapei cu CSM Unirea Alba Iulia, golgheterul Greapcă, hat-trick pentru Energia *CIL Blaj – CS Ocna Mureș 3-1 (2-0) Echipa din „Mica Romă” a câștigat derby-ul rundei și este foarte aproape să devină campioana celui de-al 4-lea […]