FOTO: Volei Alba Blaj a ratat şansa de a disputa două finale într-un singur sezon *Prestaţie slabă cu Dinamo
Într-o sală de 5 stele, cu un peisaj superb la Cheile Grădiştei în Munţii Bucegiului,
a avut loc semifinala Cupei României la volei feminin, dintre Volei Alba Blaj şi Dinamo Bucureşti. Deşi echipa din „Mica Romă” pornea ca favorită, dorinţa echipei din capitală de a-şi lua revanşa pentru meciurile din campionat cumulată cu dorinţa lui Branko Gajic şi Maya Collar de a-şi învinge fosta echipă, Dinamo Bucureşti a făcut un meci bun şi a oprit Blajul din drumul disputării a două finale în acelaşi sezon.
Volei Alba Blaj nu a avut cea mai bună prestaţie a sa la acest turneu final al Cupei României, iar Dinamo Bucureşti a găsit slăbiciunea fetelor antrenate de Zakoc şi au reuşit să se impună în meciul disputat la Cheile Grădiştei. Fosta jucătoare a Blajului, Milagros Collar a fost cea mai bună voleibalistă de pe teren, reuşind nu mai puţin de 33 de puncte, arătând o prestanţă demnă de aplauze în faţa fostelor echipiere. Jocul Blajului a suferit, fetele au fost lipsite de sclipire şi le-au permis adversarelor de prea multe ori să preia controlul partidei. Aceast eşec, scor 2-3 (24-26, 26-24, 25-17, 25-21, 12-15) suferit în faţa echipei Dinamo pune pe gânduri tabăra din Blaj, având în vedere că în scurt timp va debuta finala campionatului, iar prestaţia de astăzi a blăjencelor a fost una ştearsă.
*Sergiu Ştefănescu: „Am jucat prost şi am pierdut meritat”
Preşedintele echipei Volei Alba Blaj, Sergiu Ştefănescu nu a fost mulţumit de jocul echipei sale şi crede că Dinamo Bucreşti a câştigat meritat partida. „A fost un meci prost din punctul meu de vedere, iar noi am intrat în jocul lui Dinamo. Adversarele au fost mai bune decât noi şi au obţinut calificarea în finală. Această înfrângere nu ne cade bine deloc, dar eu am mai spus că suntem o echipă capabilă de orice, iar astăzi din păcate am arătat partea negativă a jocului nostru. Sunt dezamăgit că am ratat această ocazie bună de a accede în finala Cupei României, dar trebuie să trecem peste acest eşec. Avem timp suficient să pregătim jocurile de la Târgovişte”, a declarat Sergiu Ştefănescu.
Dezamăgirea din tabăra Blajului s-a văzut şi pe chipul jucătoarelor, care nu au scăpat de criticile tehnicianului Darko Zakoc, extrem de supărat nu de înfrângere, ci de jocul echipei sale.
[nggallery id=270]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Sport
Onoare și performanță pentru Alba Iulia: dansatorii Lukas Orzeiu și Maya Urs (CSM Unirea Alba Iulia), la Campionatul Mondial de Juniori 2 Latino, la Bremen!
Onoare și performanță pentru Alba Iulia: dansatorii Lukas Orzeiu și Maya Urs (CSM Unirea Alba Iulia), la Campionatul Mondial de Juniori 2 Latino, la Bremen (Germania)! Onoare pentru Alba Iulia, dansatorii Lukas Orzeiu și Maya Urs (CSM Unirea Alba Iulia), la Campionatul Mondial de Juniori 2 Latino, la Bremen Citește și: FOTO: Dansatorii de la […]
Scandalul „Ștefăneștii de Jos-Dănăilă”: Federația Română de Fotbal a închis dosarul Comisia de Disciplină a Federației Române de Fotbal a hotărât, în ședința de luni, 22 iunie 2026, să închidă dosarul „CSL Ștefăneștii de Jos – David-Andrei Dănăilă”. Citește și: Decizia Comisiei de Disciplină a FRF în cazul Ștefăneștii de Jos: Nou termen în 19 […]
Academia Șona, pas spre SuperLiga Alba: echipa a doua în Liga 5 și formație Under 19, în ediția 2026/2027
Academia Șona, pas spre SuperLiga Alba: echipa a doua în Liga 5 și formație Under 19 în stagiunea 2026/2027 Academia Șona a revenit, după un sezon, în al patrulea eșalon competițional, reușind promovarea în SuperLiga Alba, din Liga 4. Citește și: FOTO: Liga 4, etapa 22 (ultima): Campioana Academia Șona, 7-0 în ultima etapă, cu Nicolae Linca […]









