FOTO: Unirea Ungheni – CSM Unirea Alba Iulia 4-3 (4-1)! Repriză de coșmar pentru „alb-negri”, ce au ratat al 6-lea val
O primă repriză de coșmar pentru CSM Unirea Alba Iulia în duelul Unirilor de la Ungheni! Practic vizitatorii s-au trezit la 0-4, au redus ecartul, însă au ratat al 6-lea val, după ce în precedentele 5 dispute au luat maximum de puncte!
Vizitatorii au redus diferența, au ajuns la 2-4, însă au ratat două mari oportunități prin Fetița și Indrei (intervenții ecxcelente Feier), ce-i drept și Petra a lovit bara (72), însă în minutul 75 Dehelean a fost eliminat și au rămas în inferioritate (Astafei a ratat penalty-ul). În final adversari pe teren erau cei doi frați Codrea – Marian, intrat în ultimele 10 minute, și Emanuel.
O repriză de coșmar pentru „alb-negrii” ce au încasat în premieră 4 goluri într-un singur mitan.
*Marcel Rusu: „Arbitraj șmecheresc și confuz”
„Rezultatul este unul mincinos, echitabil era egalul pentru că meritam un punct. Nu a fost ceea ce ne așteptam, nu-mi place să comentez arbitrajul, însă, elegant spus, s-a înclinat balanța. Primul penalty al gazdelor a fost unul inexistent, Dehelean a fost eliminat direct, am ratat și duă mari ocazii la 2-4. De mult nu am avut parte de o asemenea manieră, un arbitraj șmecheresc și confuz”, a precizat Marcel Rusu.
*1-0, MIN. 22: ASTAFEI deschide scorul după un contraatac școală, scăpat singur cu Iovicin, a driblat și a șutat la colțul lung
*2-0, MIN. 26: ISTRATE transfornă un penalty obținut tot de el, un 11 metri inventat
*3-0, MIN. 40: șut de senzație de la 20 de metri, în vinclu, R. GANEA
*3-0, MIN. 42: ASTAFEI a realizat dubla, la centrarea lui Piper
*4-1, MIN. 45: C: CRISTEA transformă un penalty scos de Agbomonyi
*4-2, MIN. 51: FETIȚA, golgheterul vizitatorilor, a marcat cu capul, cu boltă, peste portar
*4-3, MIN. 90: INDREI a punctat în final
În minutul 74, Astafei a ratat un penalty, șutând peste transversală, fază la care a fost eliminat Dehelan („roșu” direct)
Situația înaintea meciului din județul Mureș era: Unirea Ungheni (locul secund, 20 de puncte) – CSM Unirea Alba Iulia (poziția a 5-a, 18 puncte). “Alb-negrii” aveau o serie incredibilă, cu 5 victorii succesive, ajungând în calculele pentru play-off înaintea “duelului Unirilor”.
Echipe:
Unirea Ungheni: Feier – Suslak, Birtalan, R. Balint, R. Ganea, Onișor, Vînău, Piper, D. Rusu, Astafei, Fl. Istrate/ cpt; rezerve Vlasa, Petra, Sămărghițan, Chiorean, T. Radu, L. Moldovan, M. Codrea, Ciubăncan, M. Moldovan. Antrenor Flavius Sabău.
CSM Unirea: Iovicin – Bârdea (61, Epure), Dehelean, Benkirat, E. Codrea – Sebaș (61, Harangozo), C. Cristea/ cpt, Mâlnă (70, R. Ivan), Circov (28, Indrei) – Fetița – Cîrloanță (28, Agbomonyi); rezerve N. Itu, A. Moldovan, Banienschi, Lupea. Antrenor Marcel Rusu
Arbitri Cr. Pascu (Sibiu), Fl. Andrei (Oradea), Cr. Gozman Pop (Oradea) Observatori C. Danciu (Hunedora), M. Băcescu (Brașov)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)