A treia zi a turneului semifinal Under 19 de pe „Cetate” a fost deschisă de confruntarea dintre Unirea Alba Iulia și Viitorul Vetiș (Satu Mare)

„Alb-negrii” au pierdut drastic, scor 0-5 (0-3), al doilea joc consecutiv și sunt eliminați din competiție, iar Viitorul Vetiș a arătat calitate, a impresionat realmente, depunându-și candidatura la calificarea în turneul final (4 puncte după două jocuri, fără gol primit). Denis Lazăr a reușit un hat-trick, marcând în minutele 17, 20 și 48

La final, în ultimele 7 minute, la gazde a intrat Luca Ghioancă, jucător de doar 13 ani!

Meciurile de sâmbătă se vor juca la Galtiu, în loc de Oarda de Jos, Unirea jucând cu Sticla Turda

Uniriștii au fost prăbușiți, primul act fiind unul de coșmar pentru echipierii lui Robert Sicoe. Sătmărenii au profitat din plin de oboseala acumulată de oponenți, la al treilea meci în tot atâtea zile. Viitorul a dominat copios confruntarea, prima repriză disputându-se într-un singur sens, spre buturile lui N. Itu. Trupa din Vetiș a tranșat ostilităâile, marcând de trei ori în primele 20 de minute: Nandor Pop (10) și dublă Denis Lazăr (17, 20). Și marile ocazii s-au consemnat la buturile lui N. Itu, care a făcut meciul vieții, limitând proporțiile scorului. Tridentul ofensiv format din Matioc, D. Lazăr și Tamaș a răvășit defensiva albaiuliană, raidurile acestora provocând mereu panică. În actul secund, Viitorul a mai lovit în două rânduri barele prin Tamaș și Matioc. În minutul 72, Horvat a făcut 5-0 după un balon respins de N. Itu

Amfitrionii veneau după eșecul cu Șoimii Lipova (0-1), iar stămărenii după remiza albă cu Sticla Arieșul Turda.

Unirea: N. Itu – Jurj, Pascu, Oneț, C. Dănilă – M. Cristea (25, D. Marcu; 60, Căldăraru), An. Moldovan, Harangozo, V. David, Sebaș, M. Dăscălescu jr/ cpt (83, Ghioancă, n. 2009). Antrenor Robert Sicoe.

Viitorul: Oșan – Matioc, Crainic, Apai, Micle, Tamaș, Duca, R. Mureșan, Horvat, N. Pop, D. Lazăr; rezerve Palage, Tite, Bodan, Ștef, Bob, Orbulescu, Schvarczkopf. Antrenor Cristian Popa.

Arbitri Ad. Comăniciu (Sibiu), An. Pavel Cojocaru (Brașov), C. Toca (Făgăraș); rezervă Oct. Ciucanu (Brașov)

Program:

vineri, 17 iunie,  Bradul Vișeu – Șoimii Lipova 2-1;

*sâmbătă, 18 iunie, ora 16.00: Viitorul Vetiș – Bradul Vișeu; ora 18.00: Sticla Arieșul Turda – UNIREA Alba Iulia (se vor juca la Galtiu, pe “Cetate” fiind meciul de baraj al CSU Alba Iulia);

*duminică, 19 iunie, ora 16.00: Bradul Vișeu – Sticla Turda; ora 18.00: Șoimii Lipova – Viitorul Vetiș

Juncan, Oniche și Cioară (Industria Galda), Cl. Marcu și Bistraie, jucătorii din Alba convocați la selecționata de fotbal amator a României

Juncan, Oniche și Cioară (Industria Galda), Cl. Marcu și Bistraie, sunt cei 5 jucători din Alba convocați la selecționata de fotbal amator a României Fundașul Alexandru Juncan (29 de ani), mijlocașul Bogdan Oniche (29 de ani), atacantul Alexandru Cioară (29 de ani), toți de la Industria Galda de Jos, plus portarul Sergiu Bistraie (20 de […]