Unirea Alba Iulia a învins Sportul Petrești, liderul Ligii a IV-a, într-un spectaculos meci de verificare disputat la Oarda de Jos, scor 2-1 (1-1), partidă în care a debutat nou-venitul Răzvan Fetița (CNS Cetate Deva).

„Alb-negrii”, veniți după prima înfrângere a iernii, 0-1 cu Cetate Deva, au deschis scorul printr-o lovitură liberă executată de căpitanul Selagea (20), fază la care portarul advers a avut o parte de vină. Până la pauză s-a restabilit însă egalitatea, Ad. Lăcătuș (42) – șutând sub bară după o minge recuperată în treimea adversă.

În minutul 65, albaiulienii au punctat iar, prin Al. Giurgiu (reluare din apropiere la o excelentă diagonală trimisă de I. Grozav), jucătorul de bandă stângă având cu 4 minute mai devreme, o bară din lovitură liberă.

*Mardare și De Marco, alte două transferuri sub comanda lui Bicheși

Pe lângă Fetița, divizionara terță a mai rezolvat două achiziții, revenirile fundașului Mardare (CSM Școlar Reșița) și a mijlocașului italian Marco de Marco, fotbaliști care se vor alătura săptămâna viitoare efectivului pregătit de Adrian Bicheși. Unirea va mai întâlni pe Unirea Ungheni (locul trei, Liga a 4-a Mureș, în 20 februarie) și CSU Alba Iulia (la Vințu de Jos, în 23 februarie, la ora 15.00), iar Sportul Petrești va juca cu Spicul Daia Română sâmbăta viitoare.

Unirea: Sporea – Mazilu, Scrob, Potopea, Al. Giurgiu – Davidaș, I. Grozav, Selagea, Ad. Matei – Fetița – An. David; rezerve Petric, Tat, Cr. Păcurar, Boboia, V. Domșa, Bîrdea, Lăutaru, M. Dăscălescu jr, M. Codrea (absenți Petruse, E. Crișan, E. Codrea și Szabo). Antrenori Adrian Bicheși, Marcel Rusu și Raul Oargă.

Sportul: Lepădat – Samoilă, Gavriluță, Cutean, Ov. Stancu – Ludwig, Buligă – T. Mărginean, Bălaș, Ad. Lăcătuș – G. Oltean; rezerve Fl. Dobre, Al. Lăcătuș, Afrapt (absenți Manciulea, Panfiloiu, D. Ianc, Cr. Popa). Antrenor Doru Oancea.

[nggallery id=6764]

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu s-au calificat în semifinalele Cupei României

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu sunt primele 3 echipe calificate în semifinalele Cupei României, faza județeană. Ultima echipă va fi decisă luni, în urma disputei dintre Hidro Mecanica Șugag și CIL Blaj. Tragerea la sorți va avea loc marți, 30 aprilie, la sediul AJF Alba. În sferturile de finală partidele au fost echilibrate, […]