Surianu Sebes - Viitorul Santimbru 71În „Arini” s-a încheiat remiză în derby-ul turului, între Șurianu Sebeș și Viitorul Sântimbru, scor 1-1 (0-0), primele două clasate, meci în care se pune la bătaie titlul de campioană a primei părţi a campionatului.

*Proteste vehemente ale Sebeșului la final!

Brigada de arbitrii a ajuns după 5 minute la vestiare, așteptând pe gazon, motivul fiind protestele vehemente ale oficialilor gazdelor. A fost nevoie de intervenția oamenilor de ordine pentru calmarea spritelor, cei de la Șurianu invocând neacordarea unei lovituri de pedeapsă, dar și ușurința cu care s-a dictat penalty-ul egalizator.

*Oancea: „Nu acuz arbitrajul, am greșit nepermis”

Am dominat 80 de minute, am ratat 3 ocazii de a ne distanța. A venit acea eroare nepermisă la acest nivel, să pui mâna pe minge. Nu acuz arbitrajul, noi am greșit în anumite momente„, a declarat Surianu Sebes - Viitorul Santimbru liga 3Doru Oancea

*Comșa: „Mulțumit de rezultatul derby-ului”

Sunt mulțumit de rezultat, în condițiile unui joc dificil, în compania unei contracandidate, o echipă foarte bună. Mă bucur că ne-am conservat avantajul în clasament și suntem lideri la mijlocul campionatului”, a spus Dan Comșa

Gazdele au condus cu 1-0, gol Val. Drăgan (65), dar au fost egalați în minutul 81, prin Al. Stan (penalty), rezultat care aduce Viitorului Sântimbru o premieră istorică, fotoliul de lider la finele turului, indiferent de rezultatele ultimei etape.

*min. 90+3: Barna respinge din vinclu, senzațional o lovitură liberă executată de Circov!

*1-1, MIN. 81: Al. STAN transformă un penalty, cu un șut puternic, după un henț stupid în careu făcut de N. Găldean

*min. 77: șut Ad. Lăcătuș din 14 metri prins de Ov. Barna

*min. 75: excelent lansat de Circov, Val. Drăgan l-a depășit și pe Ov. Barna, dar a șutat alături din poziție favorabilă

*min. 73: bară C. Diaconu cu capul, mingea șterge transversala!

*1-0, MIN. 65: VAL. DRĂGAN profită de luftul lui C. Drăghici și îi învinge pe Barna cu un șut sub transversală!

În minutul 60, B. Ștef (Viitorul Sântimbru) a ratat o imensă ocazie, șutând peste bară din 5 metri!

Prima repriză s-a disputat într-o nouă de dominare a gazdelor, care însă nu au amenințat serios buturile lui Ovidiu Barna.

Celelalte rezultate:

Dalia Sport Daia Română – CIL Blaj 1-3 (0-0)
*Marcatori: Birk (90+2)/ Aleman (57), Sorcoiu (65), Severin (76). *În minutul 90+3, Severin (CIL Blaj) a fost eliminat.
Dăienii s-au despărțit cu un eșec de suporteri.

Energia Săsciori – CS Ocna Mureş 1-2 (0-0)
*Marcatori: V. David (52)/ Pereat (85), Antonescu (90).
Rezultat influenţat de deciziile brigăzii de arbitraj, în special a centralului care a înclinat clar balanţa în favoarea oaspeţilor.

Inter Ciugud – Rapid CFR Teiuş 3-4 (0-3)
*Marcatori: Iouraş (64, 72), Păcurar (69 – penalty)/ Lazăr (2, 28), Goangă (40), Trifa (53).
De la 0-4, ciugudenii au revenit spectaculos, dar…

ASC Pianu – Euro Şpring 8-1 (4-0)
*Marcatori: I. Bărculeţ (4), Al. Şandru (17, 33, 50), Grecu (19, 98), C. Oltean (79), Stelea (81)/ M. Popa (65).
Euro a fost umilită la Pianu, unde gazdele au realizat scorul campionatului și au urcat pe locul secund. Pienarii sunt pe cai mari, cu un parcurs excelent: 8 meciuri invincibile (7 victorii şi o remiză), plus 5 succese succesive.

[nggallery id=1306]

O nouă rundă în eșalonul terț, etapă în care în play-off, CS Universitar Alba Iulia dă piept, la Sebeș, astăzi, ora 17.00, cu Gloria Bistrița-Năsăud, liderul Seriei 9. CS Universitar Alba Iulia (locul 4, 31 de puncte) – Gloria Bistrița-Năsăud (locul întâi, 44 de puncte), sâmbătă, ora 17.00, pe Stadionul „Pielarul”, în play-off. Întâlnire de […]