FOTO: Succes fotbalistic juvenil sub Drăgana! Școala Gimnazială Nr. 3 Cugir a câștigat, la Reșița, etapa zonală a Cupei Tymbark Junior | Philip Pahone a fost desemnat cel mai bun jucător

Rezultat excelent obținut de micuții fotbaliști de sub Drăgana, de la Școala Gimnazială Nr. 3 Cugir, pregătiți de antrenorul Cătălin Pașcanu, care la Reșița, au câștigat zona 5 a Cupei Tymbark Junior, la categoria de vârstă 8 ani (cea finală). În plus, Philip Pahone (fiul oficialului Metalurgistul Cugir, Ciprian Pahone) a fost desemnat cel mai bun jucător al competiției fotbalistice din Valea Domanului.

Echipa din Cugir nu a pierdut niciun joc la acest nivel și a primit un singur gol, rezultatele fiind următoarele: 0-0 cu Școala Gimnazială Nr. 6 Drobeta-Turnu Severin, 3-1 cu LPS Banatul Timișoara, 7-0 cu Școala Gimnazială Nr. 8 Reșița și 10-0 cu Colegiul Național „I.C. Brătianu” Hațeg.

Formația de sub Drăgana au ocupat prima poziție la golaveraj, având 20-1 golaveraj după cele 4 jocuri.

Înainte de a evolua la Reșița, Școala Gimnazială Nr. 3 Cugir a câștigat etapa județeană, devenind campioană județeană.

Reșița este unul dintre cele opt orașe din țară care au șansa de a organiza faza zonală sau, cum este cazul categoriei U8, cea finală, a Cupei Tymbark Junior la fotbal, fete și băieți. Structurată pe trei categorii de vârstă, întrecerea din capitala Banatului Montan a adus la start echipe de la instituții de învățământ din județele Caraș-Severin, Timiș, Arad, Alba, Hunedoara și Mehedinți. Prima dintre cele trei zile dedicate Cupei Tymbark Junior a fost rezervată vineri, 31 martie, elevilor din clasele I-II, la categoria de vârstă U8.

*Philip Pahone, cel mai bun jucător

Lotul cugirean a fost format din Ianis Herlea (portar), Tudor Negrea, George Andriuc, Eric Cristea, Philip Pahone, Paul Cuțitei, Dan Dima, Adrian Ștefan, Robert Ciorbea, Andrei Roșiu, antrenor Cătălin Pașcanu.

Cupa Tymbark Junior se desfășoară la nivel național și este organizată de către Federația Română de Fotbal în parteneriat cu Ministerul Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice. Partenerul oficial al competiției este Tymbark Maspex România prin brandul Tymbark.

Cupa Tymbark Junior dă startul fazei zonale în singura competiție de fotbal pentru copii din România care a înregistrat un număr record de înscriși: peste 122.000 de elevi, fete și băieți, din toată țara. În faza zonală a competiției, se vor întrece peste 2.400 de copii, reuniți în peste 200 de echipe. Pentru grupa de vârstă U8 – în care s-au înscris elevii din clasa pregătitoare, clasa I și a II-a – etapa zonală reprezintă și etapa finală, micii jucători desemnându-și acum câștigătorii.

Rezultate U8 băieți:

Școala Gimnazială Nr. 8 Reșița – Școala Gimnazială Nr. 6 Drobeta-Turnu Severin 0-6

LPS Banatul Timișoara – Școala Gimnazială Nr. 8 Reșița 4-1

Școala Gimnazială Nr. 6 Drobeta Turnu Severin – Colegiul Național „I.C. Brătianu” Hațeg 7-0