Ştirea Ta
FOTO ȘTIREA TA| ACCIDENT în LANȚ pe o stradă din Sebeș, încheiat cu un simplu avertisment: Cine ar fi fost vinovatul
ACCIDENT în LANȚ pe o stradă din Sebeș, încheiat cu un simplu avertisment: Cine ar fi fost vinovatul
Un accident rutier, lăsat cu mai multe vehicule avariate, s-a petrecut în cursul serii de ieri, 14 februarie, în municipiul Sebeș.
Potrivit mai multor martori de la fața locului, evenimentul rutier, care s-a petrecut în jurul orei 19:00 pe strada George Coșbuc din localitate, nu ar fi avut un deznodământ potrivit pentru pagubele produse.
Mai multe mașini au fost avariate, unele destul de grav, în urma coliziunii, iar făptașul, de profesie polițist potrivit martorilor, ar fi scăpat cu un simplu avertisment.
„Nu vrem decât ca legea să fie aplicată tuturor! Indiferent de profesie!”, a scris un cititor ziarulunirea.ro, care a trimis fotografiile pe adresa redacției.
Ştirea Ta
FOTO VIDEO ȘTIREA TA| Lucrări de reparare și modernizare, demarate în Cimitirul Eroilor din Alba Iulia
FOTO VIDEO ȘTIREA TA| Lucrări de reparare și modernizare, demarate în Cimitirul Eroilor din Alba Iulia
Au fost demarate lucrări de modernizare în Cimitirul Eroilor. Un cetățean a trimis pe adresa redacției mai multe fotografii cu stadiul în care se află lucrările.
Lucrările abia ce au înceut, urmând a fi reparate crucile, bordurile de delimitare vor fi refăcute și se va confecţiona şi amplasa un panou informativ din plexiglas cu suport din ţeavă inox fixat în beton, care să cuprindă schiţa de amplasare a mormintelor, numele şi prenumele eroilor în ordine alfabetică, cu rândul şi numărul de mormânt unde este înmormântat. La capătul fiecărui rând se va amplasa câte o plăcuţă din plexiglas cu suport din ţeavă de inox cu numărul rândului.
Cimitirul Eroilor, cu o suprafaţă de 1904 mp, este înscris în proprietatea Oraşului Alba Iulia.
Cimitirul Eroilor a fost amenajat, după al Doilea Război Mondial, în majoritate cu morminte de soldaţi români şi sovietici care au murit luptând pentru libertate, credinţă, întregirea neamului şi a teritoriului naţional.
Cinstindu-ne înaintaşii, făcând cunoscute faptele şi jerfa lor în slujba patriei, ne respectăm actele istorice şi pe făptuitorii lor. îngrijirea locurilor în care aceştia îşi dorm somnul de veci, constituie nu numai un gest de recunoştinţă, dar şi o operă de educaţie şi cultură pentru generaţiile viitoare.
Conform prevederilor din Legea 379/2003 – cu privire la regimul mormintelor şi operelor comemorative de război, art. 37 – Consiliile Locale ale oraşelor au atribuţia de a asigura protejarea mormintelor şi operelor comemorative de război situate pe raza lor teritorială.
Ştirea Ta
VIDEO ȘTIREA TA| Zăpada mieilor într-un oraș din Alba: Ninge ca în toiul iernii la sfârșit de martie
VIDEO ȘTIREA TA| Zăpada mieilor într-un oraș din Alba: Ninge ca în toiul iernii la sfârșit de martie
Dacă până de curând primăvara părea că şi-a intrat în drepturi, ținând cont de faptul că în urmă cu câteva zile temperaturile erau de peste 15 grade Celsius, în această seara ninge ca în toiul iernii în Aiud.
Iarna nu se dă dusă, cu una cu două, chiar dacă nu mai are forță. În tradiţia populară această ninsoare se numeşte zăpada mieilor.
Administrația Națională de Meteorologie a anunțat că perioada aceasta de frig și ninsoare va dura până joi, iar din zilele următoare am putea avea din nou la temperaturi de 15 grade Celsius.
Ninge în această seară și pe Dealul Feleacului din Cluj, un cititor al ziarulunirea.ro, trimițându-ne imagini cu viscolul care s-a pornit între Cluj și Turda.
Ştirea Ta
FOTO ȘTIREA TA| Trafic de coșmar între Ciugud și Alba Iulia, la barieră: Șoferii, nevoiți să aștepte la o coadă kilometrică
FOTO ȘTIREA TA| Trafic de coșmar între Ciugud și Alba Iulia, la barieră: Șoferii, nevoiți să aștepte la o coadă kilometrică
Circulația rutieră între Alba Iulia și Ciugud se desfășoară cu greutate, în după masa zilei de marți, 28 martie, autoturismele mișcându-se cu viteza melcului din cauza cozii care se formează în zona barierei peste calea ferată.
Un cititor al ziarulunirea.ro ne-a trimis pe adresa redacției mai multe imagini cu modul în care se desfășoară traficul în acea zonă.
Potrivit acestuia bariera nu s-a ridicat cam aproximativ o oră, timp în care coada a ajuns până la autostradă.
Așa cum se poate observa și în imagini, mașinile se deplasează bară la bară, pe un drum care este oricum „notoriu” pentru traficul infernal.
Respectiva barieră este cunoscută pentru desele probleme pe care le cauzează, mai ales în intervalele orare cu trafic ridicat, respectiv dimineața și după ora 16:00.
-
Opinii - Comentariiacum 15 ore
29 Martie: România a devenit membru NATO, alături de alte șase țări din Europa de Est
-
Actualitateacum 12 ore
Admitere la Academia SRI 2023: Specializarea „Psihologie” e înlocuită din toamnă cu licența în „Operațiuni de intelligence”
-
Ştirea Taacum 24 de ore
VIDEO ȘTIREA TA| Zăpada mieilor într-un oraș din Alba: Ninge ca în toiul iernii la sfârșit de martie
-
Ştirea zileiacum 10 ore
UPDATE FOTO VIDEO| ACCIDENT rutier la ieșire din Alba Iulia: Trei persoane au ajuns la SPITAL, în urma unei coliziuni între două autoturisme
-
Sportacum 13 ore
VIDEO| Albaiulianul Nicolae Stanciu a deschis ”balul” în România – Belarus 2-1: Gol genial al ”decarului” și ”căpitanului” naționalei
-
Actualitateacum 23 de ore
Fenomen astronomic EXTREM de rar: Cinci planete se vor alinia într-un spectacol nemaiîntâlnit de 17 ani