FOTO ȘTIREA TA| „A făcut lacul bube”: Fundul lacului din Parcul Tineretului din Sebeș s-a DEZLIPIT și a ieșit la suprafață
„A făcut lacul bube”: Fundul lacului din Parcul Tineretului din Sebeș s-a DEZLIPIT și a ieșit la suprafață
Lacul din Parcul Tineretului din Sebeș, unul dintre cele mai reprezentative locuri din al doilea cel mai mare municipiu din județul Alba, a fost surprins astăzi într-o stare jenantă pentru unii locuitori din oraș.
Așa cum se poate observa și în imaginile trimise de către un cititor ziarulunirea.ro pe adresa redacției, fundul lacului s-a dezlipit și a ieșit la suprafață în unele locuri, fapt observat de către niște trecători.
Pentru reamenajarea Parcului Tineretului și a lacului din municipiul Sebeș, s-au pus la bătaie aproximativ 5 milioane de lei în urmă cu câțiva ani, ca parte a unui proiect de revitalizare a centrului orașului.
Aspecte care au fost luate în vedere la refacerea lacului, în 2018:
– se va reface sistemul de alimentare cu apă;
– construirea unui debarcader în partea de nord a lacului, care, pe lângă stricta funcțiune de închiriere a ambarcațiunilor de agrement, să poată fi utilizat și ca spațiu de relaxare, plimbare:
– se dorește reamenajarea lacului astfel încât vara să fie destinat plimbărilor cu barca, iar iarna să fie amenajat patinoar și teren de hochei.
Construcția pentru terenul de hochei se va realiza integral din beton armat monolit și va fi amplasată în interiorul lacului de agrement, sub forma unei plăci de beton armat de 20 cm grosime cu fundații continue rigide și elevații de beton armat monololit.
Suprafața de joc se va situa la circa 30 de cm sub luciul apei în perioada de vară, în așa fel încât publicul poate să profite de întreaga suprafață de luciu de apă.
În perioada de iarnă, cota apei va coborî până la edificarea suprafeței de joc. Suprafața înghețată va fi menținută prin intermediul unui sistem de refrigerare, specific.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea Ta
Accident rutier în Alba Iulia: Două mașini s-au ciocnit pe Calea Moților Un accident rutier soldat cu pagube materiale a avut loc vineri dimineața, în Alba Iulia, pe Calea Moților. Două mașini s-au ciocnit, după ce nu și-au dat prioritate. Citește și: UPDATE | ACCIDENT MORTAL la Cisteiu de Târnavă: Un bărbat de 46 de […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 4 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)