FOTO: Școala Gimnazială Stremț – calificată la faza pe țară la fotbal feminin, nivel gimnazial!
De curând, la Alba Iulia, în organizarea Școlii Gimnazi
ale “Mihai Eminescu” și LPS Alba Iulia, s-a desfășurat etapa regională la fotbal pe teren redus fete, nivel gimnazial (clasele V-VIII), din cadrul Gimnaziadei (Olimpiada Gimnaziilor). Au participat formații din 5 județe, Harghita, Mureș, Sibiu, Brașov și Alba, județul nostru fiind reprezentat de echipa Școlii Gimnaziale Stremț, coordonată de prof. Olimpiu Claudiu Cucerzan.
După o competiție disputată, dar și bine organizată din toate punctele de vedere, Școala Gimnazială Stremț a triumfat din nou, calificându-se la etapa națională programată între 16 și 19 mai, la Izvorani (Ilfov). Pentru această performanță, fotbalistele din Stremț au fost premiate, de COSR, cu tricouri marca Joma și 5 mingi, urmând ca la Izvorani să primească și treninguri și adidași, aceeași marcă. În plus, cazarea, masa și transportul la turneul final sunt asigurate tot de Comitetul Olimpic și Sportiv Român.
Rezultatele obținute de echipa campioană din Alba au fost următoarele: 0-0 cu Sibiu, 2-0 cu Harghita (au înscris Sara Blaga și Roxana Bocăniciu) și 4-1 cu Mureș, în finală (au marcat Sara Blaga – dublă, un autogol și Roxana Bocăniciu – o reușită de excepție, șut de la mijlocul terenului).
Lotul echipei Viitorul Stremț a fost compus din Raluca Blagu – portar, Roxana Bocăniciu (cpt.), Sara Blaga, Andreea Cristea, Carmen Moldovan, Andreea Brîndescu, Daria Tecșa, Larisa Goarnă, Cristina Hada și Crinela Danciu. Drumul spre finala națională a acestei competiții școlare a cuprins faza locală, interzonală și județeană, unde fotbalistele din Stremț au eliminat reprezentantele școlilor din Sântimbru, Alba Iulia, Șona, Bistra sau Șugag.
“Trebuie să le mulțumesc fetelor, dar și părinților, pentru sprijinul și încrederea acordată, colegilor de la școală, directoarei Nicoleta Bolfea și domnului primar Traian Popa – care m-a ajutat cu echipament și mi-a pus în permanență terenul sintetic la dispoziție, cu mingi de joc. De asemenea, Mihai Negrescu, inspector școlar de specialitate, m-a sprijinit și ajutat foarte mult”, a declarat profesorul Olimpiu Cucerzan.
[nggallery id=7103]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Echipa „Prietenii lui Dragoș” a câștigat Memorialul „Dragoș Damian”, ediția a 11-a | Turneu de suflet, în memoria fostului căpitan al Interului Ciugud
Echipa „Prietenii lui Dragoș” a câștigat Memorialul „Dragoș Damian”, ediția a 11-a | Turneu de suflet, în memoria fostului căpitan al Interului Ciugud Al doilea an la rând, echipa „Prietenii lui Dragoș” s-a impus la Memorialul „Dragoș Damian”, competiție fotbalistică de suflet, disputată în memoria fostului căpitan al formației Inter Ciugud, plecat premetur dintre noi […]
CSM Unirea-CSU Alba Iulia, învingătoare la United World Games, la rugby în 7 Under 18! Șase victorii pentru formația albaiuliană
CSM Unirea-CSU Alba Iulia, învingătoare la United World Games, la rugby în 7, Under 18, în Austria! Șase victorii pentru formația albaiuliană CSM Unirea-CSU Alba Iulia a realizat un rezultat excelent, echipa de rugby în 7 a formației din Cetatea Marii Uniri impunându-se la categoria Under 18, la United World Games, competiția disputată în Austria, […]
Mihaela Blaga, locul 6 la Campionatele Balcanice de seniori, în proba de 3000 metri obstacole Blăjeanca Mihaela Blaga, sportivă legitimată la „Mica Romă” Blaj și CS Universitar Alba Iulia, a terminat pe locul 6 la competiția disputată în Grecia, la Volos Citește și: FOTO: Mihaela Blaga (Mica Roma Blaj/CSU Alba Iulia), rezultat excelent și la Bruxelles, […]