FOTO: Reuniune a femeilor social democrate Braşov şi Alba
În perioada 15-16 iunie, la Alba Iulia- Hotel Cetate, se desfăşoară o întâlnire a femeilor social-democrate alese locale (primar, viceprimar, consiliere locale şi județene PSD), din Alba şi Braşov, eveniment inițiat de doamna deputat Roxana Mînzatu, preşedinte OFSD Braşov şi vicepreşedinte PSD. Gazda este OFSD Alba.
Tema reuniunii este ”Politici publice locale, importanța accesării fondurilor Uniunii Europene”.
La eveniment participă dl. deputat Ioan Dîrzu, preşedintele PSD Alba, dl. Daniel Zdrânc, vicepreşedinte ANRSC şi vicepreşedinte PSD Alba, dna. Marcela Dărămuş, preşedinte OFSD Alba şi dl. Traian Popa, primarul comunei Stremț, vicepreşedinte PSD Alba.
Printre temele dezbătute se numără:
● Importanța fondurilor europene pentru dezvoltarea comunităților locale;
● Aspecte ce privesc administrația publică locală şi centrală;
● Instrumente de sprijin pentru antreprenori;
● Soluții la criza forței de muncă: învățământul tehnic, profesional şi dual;
● Teme ce vizează domeniul politic.
De asemenea, în cadrul evenimentului a fost dezbătut şi proiectul noului cod administrativ.
„Mulțumim pentru primirea călduroasă PSD şi OFSD Alba. În cadrul evenimentului am discutat despre noul cod administrativ, legea muntelui, dar şi despre subvenții pentru investiții specifice zonelor montane, ocupare şi formare profesională, legea privind programul schi în România, programe de creare de grupe de creşe şi formarea de puericultori prin POCU. Ne dorim ca în urma acestei reuniuni ce a avut ca scop schimbul de experiență, dar şi dezbaterea unor teme importante pentru administrația celor două județe, Braşov şi Alba, să se concretizeze cât mai multe proiecte viabile şi benefice pentru cele două comunități.” Roxana Mînzatu, deputat, preşedinte OFSD Braşov şi vicepreşedinte PSD
„Salut inițiativa colegei mele, deputat, Roxana Mînzatu de a participa la acest simpozion în județul Alba şi felicit implicarea doamnelor din OFSD Alba în astfel de evenimente” deputat Ioan Dîrzu, preşedintele PSD Alba
„Participarea OFSD Braşov la Alba Iulia reprezintă un moment important pentru comunitatea noastră, în anul Centenarului, fiind un bun prilej de a schimba idei, care cu siguranță se vor concretiza în proiecte pentru comunitatea noastră. Pentru temele dezbătute, prin problemele identificate şi prin propunerea unor soluții de rezolvare ale acestora, femeile social democrate din județul Alba au arătat, încă o dată, cât de impicate sunt în realitatea economică şi socială. Este important să realizăm un parteneriat între femeile din regiunea Centru şi speranța mea este că dezbaterile care au loc, cu prilejul acestor întâlniri, vor conduce la identificarea unor soluții viabile pentru problemele actuale ale societății româneşti.” a declarat Marcela Dărămuş, preşedinte OFSD Alba.
Evenimentul reuneşte circa 60 de participante implicându-se activ în dezbaterile pe temele abordate.
OFSD Alba – comunicat de presă
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Politică Administrație
Ambulatoriul Spitalului Orășenesc Abrud va fi modernizat și dotat cu echipamente medicale performante: A fost semnat contractul de finanțare de peste 6,5 milioane lei
Ambulatoriul Spitalului Orășenesc Abrud va fi modernizat și dotat cu echipamente medicale performante: A fost semnat contractul de finanțare de peste 6,5 milioane lei Autoritatea de Management pentru Programul Sănătate a alocat primele două contracte de finanțare către Organismul Intermediar Program Sănătate din cadrul Agenției pentru Dezvoltare Regională Centru, în cadrul Priorității 1 a Programului, […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)