Din ciclul de învățământ 2017/ 2018, la Școala “Mihail Kogălniceanu” din Sebeș a început să se facă performanță la nivel sportiv. Prin înființarea asociației sportive a fost posibilă participarea la mai multe competiții, unde elevii au reușit să obțină rezultate demne de menționat, referindu-ne aici la prezența la diverse faze ale Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar, la diferite ramuri sportive.

În cele ce urmează trecem în revistă cele mai importante realizări: Răzvan Bădilă – locul al doilea și Răzvan Dumitru – locul al treilea la faza județeană, ramura atletism. Sonia Morar (clasa a V-a) a terminat pe prima poziție la faza județeană a ONSS atletism. Elevă în clasa a VII-a, Denisa Bodea s-a clasat pe ultima treaptă a podiumului la atletism, faza județeană. De asemenea, George Istrate (clasa a VIII-a) a fost pe locul întâi la faza județeană, ramura sportivă atletism, ca să ne referim la cele mai importante performanțe individuale.

Echipa de fotbal fete, clasele V-VI, a câștigat, în prima fază a ONSS, etapa locală iar apoi și-a adjudecat și etapa județeană. Astfel, fetele îndrăgostite de minge de la Școala Generală “Mihail Kogălniceanu” Sebeș vor reprezenta județul Alba la faza pe țară a competiției, în luna aprilie, la Reșița.

Frumosul exemplu a fost preluat și de formația băieților, care a câștigat faza locală a claselor V-VI. Aceste reușite sportive se datorează profesorilor Cătălin Costea (de sport) și Carmen Bucur, care a insistat pentru participarea copiilor la cât mai multe întreceri posibile. La aceasta se adaugă și sprijinul venit dispre Zorina Bădilă, directoarea Școlii Gimnaziale “Mihail Kogălniceanu” Sebeș