Performanţa Ighiu a învins pentru a treia oară în acest sezon pe Mureşul Vinţu de Jos și a câștiPerformanta Ighiu - Muresul Vintu finala cupei 11gat finala Cupei României de pe „Cetate”, scor 3-0 (2-0), grație reușitelor semnate de R. David (18, penalty, 55), Potopea (44).

Trupa lui Himcinschi a făcut o demonstrație de forță și a arătat o formă excelentă înaintea marelui meci de baraj cu Progresul Pecica. În schimb Mureșul a părut copleșită de miza primei finale din istorie, ajungând rar să amenințe poarta adversă! Grație acestei victorii, echipierii Performanței vor încasa o primă de 100 de euro.

*Primul event județean

Performanța este singura echipă din Liga a IV-a care a reușit în ultimii 6 ani să-și treacă în cont eventul județean (campionat, cupă). De asemenea, trupa lui Himcinschi este neînvinsă în 2015 şi a bifat 24 de jocuri invincibile (inclusiv câteva din tur) pe două planuri, Liga a IV-a și Cupa României (unde nu a luat gol în 4 jocuri)

*Romică David – jucătorul finalei

Cu o dublă și un penalty obținut, Romică David a fost desemnat jucătorul acestei finale a Cupei României. Acesta a reușit a patra distincție în această zi (trofeul pentru golgheterul Ligii a IV-a, cel cuvenit celui mai bun jucător al finalei, campion județean și câștigător al cupei), mai lovind transversala porții lui Roman în minutul 76.

*2-0 la pauză, ambele din penalty

Performanța a deschis scorul în minutul 18, după un penalty transformat de golgheterul Romică David (henț Javla). Trupa lui Himcinschi a majorat avantajul tot din lovitură de pedeapsă, transformată de Potopea, în minutul 44 (duel între Borșoi și R. David, în opinia vințenilor ușor acordat penalty-ul). În minutul 55, R. David a punctat pentru un scor de neprezentare, cu un șut din apropiere, la o fază în care defensiva adversă a fost făcută șah-mat

Campioana judeţului Alba în Liga a IV-a a reușit eventul, câștigând și Cupa României, iarăși, după doi ani. Cinci dintre echipierii Ighiului, finala cupei Performanta Ighiu - Muresul Vintu29Ov. Oltean, Ov. Turuş, G. Toma, Oniche, S. Turuş au cucerit trofeul și în 2013.

PERFOMANȚA: R. Unchiaș – I. Nemeș, Potopea, H. Marian, G. Toma (81, Birk), R. Moga, Oniche, Ov. Turuș (62, Hârciagă), Bălaș (75, C. Dănilă), S. Turuș (68, R. Morar), R. David; rezerve N. Cristea, C. Oltean, R. Cotoară. Antrenor Adorian Himcinschi;

MUREȘUL: Ad. Roman – Gavrilă (62, I. Grozav), Borșoi, Ov. Oniga (62, Albu), Andreica, C. Stoica, Javla (39, I. Cristea), D. Ianc, M. Cristea, Cl. Oara (70, A. Păcurar), P. Muntean; rezerve Al. Man – Sîrbu, Fleacă. Antrenor Mihai Manea.