Creditată cu şanse de accedere în eșalonul terț, nou-înființata echipă Șurianu Sebeș a debutat cu egal în ediția Surianu Sebes-Muresul Vintu de Jos362014-2015 a Ligii a IV-a, contra echipei Mureșul Vințu de Jos scor 1-1 (1-0). Pentru sebeșeni a punctat A. Neag (20), iar pentru trupa lui Manea a înscris Fântână (68). A fost duelul unor antrenori, Doru Oancea și Mihai Manea, ce au debutat cu acest prilej pe băncile tehnice ale noilor echipe.

Cu un proiect foarte interesant și o campanie de transferuri surprinzătoare, Șurianu Sebeș a debutat astăzi în Liga a IV-a. Cotată cu prima șansă, trupa lui Doru Oancea a scos numai un egal în fața echipei din Vințu de Jos. Partida disputată în „Arini” a fost presărată cu de toate, intervenții foarte bune ale celor doi portari, greșeli de ambele părți și cartonașe roșii, fiind eliminați D. Ianc (Vințu de Jos) și Morariu (Sebeș) în minutul 40 după un conflict în urma unui fault, iar în minutul 73, portarul Stănilă (Şurianu Sebeş) a văzut roșu direct după o intrare criminală asupra unui adversar.

Celelalte rezultate ale zilei: *CS Ocna Mureş – Dalia Sport Daia Română 1-3 (1-1). Au marcat: Lepşa (41), respectiv Schiau (8), Mihalache (68), R. Moga (90+2, penalty).

*Cuprirom Abrud – Viitorul Sântimbru 2-4 (1-1). Au marcat: Paşca (22), Dacian Burz (76), respectiv Dumbra (41), Rancea (61), Ruscă (88), I. Crețiu (90+5). Au fost eliminați Pașca (65), respectiv Dumbra (87).

*Olimpia Aiud – Performanţa Ighiu 1-1 (0-1). Vizitatorii au deschis scorul prin C. Dănilă (min. 36), iar aiudenii au egalat în minutul 63, când Felindean a transformat un penalty.

În celălalt joc: *Rapid CFR Teiuș – FC Micești 3-1 (1-0): C. Cristea (28), Cerghedean (71 și 73)/Barna (84).

*duminică, 24 august, ora 18.00: ACS Pianu 2013 – AS CIL Blaj, Inter Ciugud – Energia Săsciori, CSO Cugir – Euro Şpring. Actualul sezon are 6 nume noi printre combatante, patru dintre ele duelându-se în primul meci, ASC Pianu şi CIL Blaj, respectiv CSO Cugir şi Euro Şpring (foste colege de serie). Întâlniri dificile şi pentru restul debutantelor: FC Miceşti deplasare la Teiuş, Şurianu Sebeş în „Arini”, cu Mureşul Vinţu de Jos.

[nggallery id=2216]

În Vinerea Mare, etapă în cel de-al 3-lea eșalon | Vezi programul conjudețenelor

În Vinerea Mare, 3 mai, de la ora 18.00, se dispută o nouă etapă în eșalonul terț, două dintre conjudețene evoluând acasă (CSU Alba Iulia și Industria Galda de Jos), iar celelalte două pe terenuri străine (CSM Unirea Alba Iulia și Metalurgistul Cugir). *CS Universitar Alba Iulia (locul 4, 34 de puncte) – ACS Mediaș […]