FOTO: Metalurgistul Cugir – Unirea Alba Iulia 2-0 (1-0), în derby „de Alba” | Vezi declarațiile antrenorilor Călin Moldovan și Adrian Bicheși
Metalurgistul Cugir s-a impus în derby „de Alba” sub Drăgana, scor 2-0 (1-0), cu Unirea Alba Iulia,
după o dispută mai echilibată decât o arată scorul, amfitrionii, mai speculativi, impunându-se grației dublei semnate de atacantul Adrian Cîrstean (45+1 și 88, din penalty).
„Roș-albaștrii” nu au strălucit, dar și-au atins scopul, realizând a 4-a victorie la rând, în vreme ce vizitatorii au reușit o evoluție peste media precedentelor din această primăvară.
Un joc la finele căruia uniriștii s-au arătat nemulțumiți de arbitraj, invocând ușurința cu care centralul Mircea Salomir a acordat lovitura de pedeapsă din minutul 88, la un duel Potopea – Șuteu, solicitând un penalty în minutul 36, într-o acțiune cu Davidaș și Bold.
„Așa cum mă așteptam, a fost un meci cu multe orgolii. Eram conștienți că suntem echipa mai valoroasă, am demonstrat asta în teren, împotriva unui adversar ce a făcut un meci foarte bun ca și atitudine. Noi nu avem nevoie de ajutorul nimănui etapa viitoare (n.a. – când Unirea Alba Iulia va întâlni CSM Școlar Reșița), important este să ne facem noi treaba, să învingem pe Deva. Nu comentez arbitrajul, așa cum am făcut-o și în runda
inaugurală, la Crișul Chișineu Criș, cu același central„, a spus Călin Moldovan.
„După desfășurarea jocului, acest 0-2 este usturător. Îmi felicit jucătorii pentru modul cum au abordat acest derby, ca determinare și atitudine. Ne-am depășit cu mult prestațiile anterioare, iar cu Reșița, dacă repetăm evoluția de la Cugir, avem șanse într-un rezultat pozitiv. Ne-am dorit foarte mult un egal, am reușit un joc consistent ca și realizări, am avut trei ocazii. Salomir nu mă surprinde, știam că va influența evoluția jocului. Le urez adversarilor mult succes în cursa pentru promovare„, a precizat Adrian Bicheși.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Echipa „Prietenii lui Dragoș” a câștigat Memorialul „Dragoș Damian”, ediția a 11-a | Turneu de suflet, în memoria fostului căpitan al Interului Ciugud
Echipa „Prietenii lui Dragoș” a câștigat Memorialul „Dragoș Damian”, ediția a 11-a | Turneu de suflet, în memoria fostului căpitan al Interului Ciugud Al doilea an la rând, echipa „Prietenii lui Dragoș” s-a impus la Memorialul „Dragoș Damian”, competiție fotbalistică de suflet, disputată în memoria fostului căpitan al formației Inter Ciugud, plecat premetur dintre noi […]
CSM Unirea-CSU Alba Iulia, învingătoare la United World Games, la rugby în 7 Under 18! Șase victorii pentru formația albaiuliană
CSM Unirea-CSU Alba Iulia, învingătoare la United World Games, la rugby în 7, Under 18, în Austria! Șase victorii pentru formația albaiuliană CSM Unirea-CSU Alba Iulia a realizat un rezultat excelent, echipa de rugby în 7 a formației din Cetatea Marii Uniri impunându-se la categoria Under 18, la United World Games, competiția disputată în Austria, […]
Mihaela Blaga, locul 6 la Campionatele Balcanice de seniori, în proba de 3000 metri obstacole Blăjeanca Mihaela Blaga, sportivă legitimată la „Mica Romă” Blaj și CS Universitar Alba Iulia, a terminat pe locul 6 la competiția disputată în Grecia, la Volos Citește și: FOTO: Mihaela Blaga (Mica Roma Blaj/CSU Alba Iulia), rezultat excelent și la Bruxelles, […]