PSD Alba - Alegeri Locale 2024

AUR - Alegeri Locale 2024

La ultima repetiție amicală, Metalurgistul Cugir a pierdut sub Drăgana, la un scor categoric, 0-3 (0-1), cu Performanța Ighiu, sub privirile internaționalului român Gicu Grozav, „spectator de lux” pentru echipa fratelui său Ionuț.

Iar dacă Mihai Manea poate fi satisfăcut pentru modul cum se prezintă Performanța cu o săptămână înaintea returului, în schimb Călin Moldovan a trăit un duș rece prin acest eșec sever, la un scor aspru, echipa sa având o evoluâie palidă.

Duel interesant între divizionarele terţe Metalurgistul Cugir şi Performanţa Ighiu dominat de formația  vizitatoare, ce a lăsat o foarte bună impresie.

Vizitatorii au controlat prima repriză, când avut mai multe oportunități și au marcat prin Seiwerth (41) – după o acțiune individuală și o combinație cu S. Turuș, acțiune la care gazdele au reclamat ofsaid.

Deși săpuniți zdravăn la pauză de antrenorul Călin Moldovan, care le-a reproșat atitudinea din primele 45 de minute cugirenii nu s-au trezit și au mai încasat două goluri. Oniche a finalizat cu un șut sub bară un contraatac (86), fază la care amfitrionii au solicitat ofasid, iar în faza prealabilă un penalty neacordat pentru Metalurgistul. Un minut mai târziu, Circov (87) a realizat cel mai frumos gol al jocului, cu un șut sub dreptul din afara careului. Scorul dur l-a făcut pe Moldovan să pleca supărat de la Stadionul „Parc” singura „bilă albă” fiind revenirea lui Mădălin Popa, după o accidentare

Au fost și multe ambiții în această dispută, Fetița (Performanța) fiind eliminat în primul mitan, după injurii la adresa centralului.

Metalurgistul Cugir (antrenor Călin Moldovan): Vlase – Bold, Cl. Maftei, Itu, Cioban – Tăban, Marinoiu, L. Tudor, Şuteu – Iovănescu, Ad. Radu; au mai intrat Ciubotariu, Șaucă, Dongmo (Camerun),  Măd. Popa, Codrea, Tătar, Udrea; n-au evoluat Stoianof, Varodi, Kana (Camerun).

Performanţa: Dr. Pop –Iclănzan, Potopea, I. Grozav, An. Mărginean – Miroiu, Trifa – Fetița, Ciorchină, S. Turuș – Seiwerth; au mai intrat Zăvoi, Oniche, M.Cristea, Cl. Oara, Circov, D. Mărginean, Oprița, Coltor, Buda, Tineiu, Cr. Păcurar.

[nggallery id=3477]

Liga 4: Energia Săsciori, primul eșec din retur, la Stremț | Victorii externe pentru Inter Unirea și Hidro Mecanica Șugag

În etapa a 26-a a Ligii 4 se remarcă acel 32-0 realizat de Performanța Ighiu, un scor record cu „lanterna roșie”. Voința Stremț a produs primul eșec din retur pentru Energia Săsciori, în final marcând și portarul Dragoș Pop. Liderul CIL Blaj a învins 13-0 pe CS Zlatna. Spicul Daia Română s-a impus în prelungiri […]