metalurgistul-cugir-csm-poli-iasi-40Doar o repriză a rezistat Metalurgistul Cugir în “16”-imile Cupei României, sub Drăgana, în fața prim-divizionarei CSM Poli Iași, echipa lui Eugen Neagoe impunându-se după pauză, când au punctat Frăsinescu (52) și An. Cristea (62).

După 21 de ani, o echipă de pe prima scenă a venit la Cugir, însă episodul “Gloria Bistrița” nu s-a mai repetat…

Pe o ploaie agasantă și în fața a peste 700 de spectatori, evenimentul fotbalistic al anului a adus speranță după primele 45 de minute, când amfitrionii au rezistat, dar experiența superioară și-a spus cuvântul la reluare.

*min. 89: Vezan a executat lovitura liberă de la 18 metri, pe centru

*min. 89: galben pentru Saric

*min. 84: galben pentru I. Tătar

*min. 82: Tăban a fost înlocuit de Iovănescu

*min. 80: Ad. Radu (Metalurgistul) a primit avertisment

*min. 78: galben pentru Piccioni.

*min. 75: I. Voicu a intrat în locul lui Țigănașu.

*min. 71: V. Gheorghe a șutat pe jos iar D. Popescu a respins.

*min. 68: Vezan intră în teren în locul lui Itu

*min. 63: An. Cristea a fost înlocuit de Boiciuc

*0-2, MIN. 62: An. CRISTEA a marcat cu capul, plasat, la o centrare din dreapta de la Bosoi.

*min. 61: Piccioni ratează o ocazie imensă, singur cu D. Popescu, la 12 metri, însă trage în portar!

*min. 59: Ad. Radu a intrat în locul lui Stoianof.

*min. 58: ocazie de egalare, Măd. Popa a tras de la 16 metri, iar balonul a căpătat o boltă periculoasă, fiind deviată de un adversar.

*min. 56: șutul lui Țigănașu, de la 15 metri, în diagonală, a fost respins în corner de D. Popescu

*0-1, MIN. 52: FRĂSINESCU a reluat cu capul din 7 metri, în dreapta lui D. Popescu, la un corner executat de Țigănașu

După pauză, moldovenii domină insistent, cu fundașii la linia de centru, terenul fiind extrem de dificil.

*min. 46: Al. Crețu a fost înlocuit de V. Gheorghe

Meci atractiv sub Drăgana, unde Metalurgistul a rezistat primele 45 de minute în fața prim-divizionarei ce a avut inițiativa și pe Ad. Cristea cel mai periculos atacant. Diferența dintre cele două eșaloane nu a fost însă evidentă, amfitrionii apărându-se grupat și calm.

În tribune sunt peste 700 de spectatori, ploaia fiind un impediment serios în accest joc.

*min. 45: Țigănașu trage de la 15 metri peste poartă

*min. 34: cap peste transversala An. Cristea, după un corner

*min. 32: șut A. Cristea de la marginea careului, puțin pe lângă bara stângă

*min. 30:  avertisment pentru Cocină

min. 16: Crețu vede cartonaș galben

min. 13: șut Covaciu de la aproximativ 20  metri, prinde portarul

min. 9: șutul lui Țigănașu de la aproximativ 16 metri, portarul gazdelor prinde fără probleme

min. 2: intervenție excelentă a lui Popescu în fața lui Andrei Cristea scăpat singur, portarul cugirenilor respinge cu piciorul

Plouă la Cugir, localitatea a rămas fără curent electric, în tribune fiind așteptați aproximativ 1000 de spectatori.

Echipe: *Metalurgistul: D. Popescu – Cl. Maftei, Negrescu, Bactăr, I. Tătar – Tăban (82, Iovănescu), Măd. Popa, Covaciu, Cocină – Itu (68, Vezan), Stoianof (59, Ad. Radu); rezerve Iordache – Codrea, Marinoiu, Toriște. Antrenor Călin Moldovan;

*CSM Poli: Caparco – Bosoi, Saric, Frăsinescu, Sato – Ștefănescu, Crețu (46, V. Gheorghe), Chelaru, Țigănașu (75, I. Voicu) – Piccioni, An. Cristea (63, Boiciuc); rezerve Hotoboc, Mihalache, Bădic, Ad. Moldovan. Antrenor Eugen Neagoe.

Echipa de sub Drăgana a ajuns în această fază graţie calificărilor la „masa verde” şi încearcă să dea lovitura în compania unei echipe ce a reprezentat România în preliminariile Europa League.

Din distribuţia condusă de Călin Moldovan vor absenta, din motive medicale, Vlase, Vezan şi D. Popa, în vreme ce moldovenii apelează la cea mai bună distribuţie posibilă, pentru a depăşi criza existentă în Liga 1, unde au 4 eşecuri la rând.