După ce în urmă cu trei săptămâni, echipa lui Rareș Gânscă și Paul Munteanu a produs surpriza, ținând în șah CS Ocna Mureș, o altă pretendentă la promovarea în Liga a 3-a, acum Metalu Aiud a dat piept cu Transalpina Şugag, liderul Ligii a IV-a, reușind o remiză, încurcând planurile altei pretendente la accederea în eșalonul superior.

Aiudenii s-au răzbunat și pentru eșecul din tur, când la Șugag s-a înregistrat scorul campionatului, 1-12 cu Transalpina, care poate pierde prima poziție dacă Sportul Petrești își fructifică avantajul terenului propriu cu Voința Stremț

Fără trei piese “grele” (Șufană, Mura și P. Lazăr), liderul a început furtunos, A. Fulea (2) fiind blocat in extremis de Gînscă. Aiudenii stau la cutie, dar au deschis scorul în minutul 13, când P. Muntean a executat șiret, pe lângă zid, o lovitură liberă de la 20 de metri, Tot gazdele au o bună oportunitate prin Cr. Moldovan (18), care a driblat portarul dar a șutat în plasa laterală. Prima clasată reușește egalarea prin Al. Lăcătuș (22) – șut din careu, după o pătrundere excelentă a lui Rahovean pe flancul drept. P. Muntean rămâne ghimpele din coasta defensivei adverse, dar este blocat de C. Oltean (31) în momentul șutului

*P. Muntean, transversală!

Tot Paul Muntean produce emoții la buturile adverse cu un șut de la 20 de metri în transversală (37). La reluare jocul  a scăzut în intensitate, deși vizitatorii au dominat teritorial. Silea (57) a reuat defectuos după un corner, iar apoi pericolul s-a mutat la buturile antrenorului Rareș Gînscă, însă A. Fulea (57) și Cutean (71) nu și-au reglat tirul din poziții convenabile.

În celălalt joc, Energia Săsciori – Cuprirom Abrud 6-1 (2-1)

Marcatori: Sava (3, 52), Nazarie (15, 55 – penalty, 74, 90+2), respectiv D. Nemeș (11, penalty) *În minutele 10 și 55, Petruse (Energia) și Achimeț (Cuprirom) au fost eliminați.

Săsciorenii au repurtat cea mai categorică victorie stagională, într-un joc în care Nazarie Zenga și-a trecut în cont un “careu”. Multe evenimente, amfitrionii au rămas în inferioritate din minutul 10, însă echilibrul numeric s-a restabilit în minutul 55, când portarul Achimeț a fost eliminat, iar între buturi a intrat Miheț, jucătorul de câmp, întrucât vizitatorii nu au avut goalkeeper de rezervă.

duminică, 25 martie, ora 14.00: Fortuna Lunca Mureşului – Olimpia Aiud; ora 17.00: Viitorul Spicul Daia – CS Zlatna, Sportul Petreşti – Voinţa Stremţ, Euro Şpring – Viitorul Sîntimbru, CS Ocna Mureş și CIL Blaj stau

[nggallery id=5383]

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu s-au calificat în semifinalele Cupei României

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu sunt primele 3 echipe calificate în semifinalele Cupei României, faza județeană. Ultima echipă va fi decisă luni, în urma disputei dintre Hidro Mecanica Șugag și CIL Blaj. Tragerea la sorți va avea loc marți, 30 aprilie, la sediul AJF Alba. În sferturile de finală partidele au fost echilibrate, […]