FOTO, LIVE-TEXT, Performanța Ighiu – CNS Cetate Deva 1-0 (0-0) | Echipa lui Mihai Manea la prima victorie, a „păcălit” candidata la promovare!!!

De 1 aprilie, Performanța Ighiu a “păcălit” Cetate Deva, pretendenta la promovarea în eșalonul secund, învinsă dintr-un penalty transformat de M. Cristea (88). Formația condusă de Mihai Manea a obținut prima victorie din retur,  pe propriul teren, împotriva unei echipe ce venea după trei victorii la rând, la care a revenit N’Doye.

CNS Cetate Deva este a doua candidată la promovare care se împiedică la Ighiu, după CSM Școlar Reșița acum două runde.

Deși era fără succes în retur, Performanța a reușit să încurce planurile unei echipe ce visează la Liga a 2-a, Alba fiind un teritoriu nepretenios cu trupa lui Viorel Tănase, ce pierde puncte prețioase, precedenta dată fiind la Galda de Jos, în runda inagurală a returului. Dacă în primul mitan, ocaziile au fost împărțite (Deva mai periculoasă după minutul 25, când Zăvoi a avut două intervenții foarte bune), la reluare jocul a scăzut în intensitate. Dar în minutul 88, nou-intratul M. Cristea a transformat o lovitură de pedeapsă obținută de Fetița

Echipa condusă de Mihai Manea nu a câștigat în 2017, iar devenii, în distribuția cărora va reveni N’Doye, și-au anunțat candidatura fermă la promovarea în Liga a 2-a având trei victorii consecutive.

*min. 90+3: Fetița înlocuit de Ciorchină

*min. 90+2: galben pentru Fetița, pentru proteste

*1-0, MIN. 88: M. Cristea a transformat lovitura de pedeapsă, cu un șut în stânga lui Bodea. Fetița a obținut penalty după un duel cu Ionică, în lateral dreapta

*min. 85: a intrat M. Cristea, a ieșit Trifa

*min. 83: a ieșit Cornea, a intrat Doboș

*min. 80: galben pentru Oniche

*min. 77: a ieșit Tecsi, a intrat Blănaru

*min. 73: dublă schimbare la Performanța, au ieșit Circov și I. Grozav, au intrat Cl. Oara și Oniche

*min. 72: avertisment pentru Circov, care a protestat

*min. 63: galben pentru I. Grozav, devenii au solicitat roșu

*min. 60: galben penru Făgărășanu, care l-a tras de tricou pe Miroiu

*min. 58: avertisment pentru Trifa

*min. 57: șut Circov de la 17 metri, puțin pe lângă bara stângă, după o acțiune în care a mai fost implicat Seiwerth

*min. 57: Bloj avertizat pentru că l-a oprit neregulamentar pe Miroiu

*min. 55: galben pentru Potopea

Actul secund este mult mai echilibrat, dar fără oportunități

La pauză scorul este alb, ultimele 20 de minute ale mitanului întâi fiind dominate de deveni.

*min. 45: Zăvoi, iarăși o intervenție excelentă, respinge centrarea lui Făgărășanu din lateral dreapta

*min. 39: la cornerul ce a urmat, N’Doye a reluat cu latul peste transversală din 10 metri.

*min. 38: ocazie mare pentru Deva, cap Tecsi lângă bara dreaptă, reflex de senzație Zăvoi!

*min. 32: șut extrem de periculos N’Doye, puțin pe lângă vinclusl stâng

*min. 27: șut Stoenac, din lovitură liberă de la 20 de metri, lateral de bara dreapta, Deva a început să domine jocul

*min. 24: avertisment pentru Tecsi, pentru proteste

*min. 22: ocazie mare pentru Performanța, cap peste transversală Fetița, din 7 metri, după un corner

*min. 18: Petrescu l-a înlocuit pe Nogo, accidentat

*min. 14: șut de la 25 de metri Circov, pe centrul porții

*min 11: Bloj, aflat în apropierea careului mic trimite peste centrarea în cros trimisă de Vaștag

*min. 8: Stoenac a tras pe lângă poartă

*min. 5: șut Seiwerth la colțul scurt, a respins R. Bodea în corner

În tribune sunt aproximativ 500 de spectatori, între care și 50 de fani din \Deva

Echipe de start: *Performanța: Zăvoi – Miroiu, Iclănzan, Potopea, Ad. Mărginean – Trifa, I. Grozav – Fetița, Tineiu, Circov – Seiwerth; rezerve D. Pop, Cl. Oara, Oniche, M. Cristea, S. Turuș, Ciochină, Cr. Păcurar. Antrenor Mihai Manea.

CNS Cetate: R. Bodea – Ionică,  Nogo, Agache, Cornea – Vaștag, N’Doye – Bloj, Stoenac, Făgărășanu – Tecsi; rezerve Raț – Petresc, Jude, Doboș, Blănaru, Boldea, Lupu. Antrenor Viorel Tănase.

În distribuția oaspeților se regăsesc patru foști jucători ai Performanței, R. Bodea, Cornea, Făgărășanu și Boldea, iar S. Szekely este accidentat.

Jocul contează enorm în fruntea ierarhiei, condusă acum de Industria Galda de Jos, ce are un retur de senzație.