FOTO, LIVE-TEXT: Metalurgistul Cugir – FC Zalău 2-1 (1-0) *Victorie în prelungiri în derby-ul etapei

Metalurgistul Cugir-FC Zalau37Metalurgistul Cugir a câștigat dramatic derby-ul cu FC Zalău, printr-un gol marcat de Avramescu din penalty în minutul 90+3! Elevul lui Coroian a fost introdus în teren cu 5 minute mai devreme, iar vizitatorii au pierdut orice șansă la promovare.

Meciul cheie al rundei a 20-a din Seria a 5-a a avut două reprize diametral opuse. Primul act a fost dominat de gazde care au deschis scorul prin Ispas (35). Oaspeții s-au trezit la reluare, au echilibrat disputa și au egalat prin Kuku (67), însă peste trei minute au rămas în inferioritate numerică, prin eliminarea lui Sabău (fault în postură de ultim apărător).

Cugirenii s-au năpustit în atac, Băican a făcut minuni între buturi, Metalurgistul a solicitat două lovituri de pedeapsă și a primit-o pe a treia, în prelungiri, transformată de nou-intratul Avramescu.

La trei puncte de liderul FCM Baia Mare, gruparea din Sălaj era obligată să câştige sub Drăgana, în fieful echipei de pe poziţia a 4-a, pentru a nu pierde trena primei clasate. În schimb, Metalurgistul Cugir a cautat reabilitarea după eşecul drastic de pe propriul teren, de acum două săptămâni, cu FCM Baia Mare (0-3).

*2-1, MIN. 90+3: AVRAMESCU transformă lovitura de pedeapsă cu un șut pe jos în dreapta

*min. 90+2: penalty pentru gazde, la pătrunderea lui Ispas, faultat de A. Mutu, ce a primit galben

*s-au arătat 5 minute de prelungiri

*min. 90: Avramescu a fost avertizat pentru un fault la Kinczel

*min. 89: Șuteu a fost busculat în careu, s-a solicitat penalty, dar s-a acordat doar corner, spre nemulțumirea publicului.

*min. 88: Bold cere penalty la un duel cu Supuran.

*min. 87: intră Avramescu în locul lui M. Neagu

*min. 86: Șuteu l-a deposedat pe Tăbîrță, în poziție de șut

*min. 85: gol Iovănescu, gol anulat pe motiv de ofsaid

*min. 84: șut de la 17 metri M. Neagu, iar Băican respinge în lateral

*min. 82: șut centrare Bold boxat de Băican. La Cugir, după un vânt puternic și-a făcut apariția și o ploaie deasă.

*min. 80: o nouă înlocuire la Metalurgistul, a intrat Iovănescu, a ieșit Pîntea

*min. 77: a ieșit Olteanu, a intrat Șuteu

*min. 74: avertisment pentru Dulap

*min. 71: Băican respinge în față libera executată de Itu, dar Olteanu, la 3 metri nu-l poate învinge pe portarul advers. Ocazie imensă

*min. 70: A. Sabău a fost eliminat, pentru fault la 18 metri, asupra lui Tăban din postura de ultim apărător.

*1-1, MIN. 67: KUKU a adus egalarea, cu un cap din 6 metri, după un corner de pe partea dreaptă, mingea intrând în plasă cu tot cu Gurincu.

*min. 64: Pîntea șutează aiurea din lateral stânga

*min. 56: cartonaș galben pentru Medeșan

*min. 54: Pîntea este angajat în adâncime, însă este oprit de arbitrul tușier, care a ridicat eronat ofsaid

*min. 52: cartonaș galben pentru Piko

*min. 51: Olteanu a centrat perfect în careu, însă Tăban nu a reușit să pună stăpânire pe balon, fiind respins de Băican

*min. 49: ocazie mare ratată de oaspeți prin Ceaca, șutul acetuia fiind respins in-extremis de Gurincu

*min. 46: G. Goronea a fost înlocuit de Tăban la Metalurgistul, iar la oaspeți a intrat Tăbîrță substituindu-l pe Jamilu.

A fost un prim act dominat de amfitrioni, în timp de zălăuanii nu s-au apropiat de poarta adversă.

*1-0, MIN. 35: ISPAS a deschis scorul, la primul șut pe spațiu porții, cu o execuție de la 25 de metri, cu stângul, în stânga lui Băican

*min. 31: M. Neagu (Metalurgistul) a fost avertizat

*min. 18: șut G. Goronea, de la 20 de metri, peste transversală

*min. 14: eroare Dulap, Pîntea scapă singur cu portarul dar neinspirat, preferă o pasă în fața porții

*min. 12: în tribune sunt în jur de 250 de spectatori, care deocamdată nu au avut parte de faze de poartă

*min. 1: din defensiva gazdă absentează Gugu, iar Itu evoluează iar, după câteva runde, în centrul apărării

Echipe de start

Metalurgistul: Gurincu – Bold, Șt. Radu,  Itu, Medeșan – Piko – G. Goronea, M. Neagu, Olteanu, Ispas – Pîntea; rezerve Lăncrănjan – Șuteu, Necșulescu, Avramescu, Tăban, Negru, Iovănescu. Antrenor Cristian Coroian.

FC Zalău: Băican – Kinczel, A. Mutu, Ad. Sabău, Dulap – Kuku, Kuku, Jamilu, R. Stanciu, Supuran – Ceaca; rezerve Cr. Man, Tăbârtă, Al. Pop, Al. Neagoe. Antrenor Călin Pop.

*Golgheterul Cîrstean, lăsat în afara lotului

În distribuţia gazdelor nu va figura golgheterul Cîrstean, lăsat în afara lotului pentru indisciplină. Şi la FC Zalău absentează V. Pop şi I. Petrache. Va fi o confruntare aparte pentru A. Mutu şi Dulap (FC Zalău) ce-şi vor înfrunta formaţia la care au evoluat în prima parte a sezonului.

[nggallery id=342]

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu s-au calificat în semifinalele Cupei României

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu sunt primele 3 echipe calificate în semifinalele Cupei României, faza județeană. Ultima echipă va fi decisă luni, în urma disputei dintre Hidro Mecanica Șugag și CIL Blaj. Tragerea la sorți va avea loc marți, 30 aprilie, la sediul AJF Alba. În sferturile de finală partidele au fost echilibrate, […]