FOTO, LIVE-TEXT, Industria Galda – AFC Unirea 1924 Alba Iulia 1-0 (1-0) | Dani Lupșan – eroul gazdelor și găldenii și-au adjudecat primul derby „de Alba” din retur!

Industria Galda de Jos s-a impus în primul derby „de Alba” din returul Ligii a 3-a,învingând AFC Unirea 1924 Alba Iulia, cu scorul de 1-0 (1-0).

Găldenii mai fac un pas pozitiv în retur, apropiindu-se la două puncte de liderul Național Sebiș!

Unicul gol al confruntării orgoliilor a fost marcat de un ex-unirist, D. Lupșan (31), după un corner executat de G. Goronea. Trupa lui Paul Ciucă și-a continuat parcursul invincibil din 2017, adunând 7 puncte, fără a primi gol, iar albaiulienii traversează o criză, fără succes sub comanda lui Adorian Himcinschi, afându-se în postura de „lanternă roșie”

Deși la limită, succesul amfitrionilor este pe deplin justificat, ținând cont de raportul ocaziilor, vizitatorii punând probleme în ofensivă abia în actul secund

întâlnirea fiind una a orgoliilor, între două echipe aflate la polii opuși ai ierarhiei Seriei a 4-a.

Amfitrionii sunt neînvinși în retur și pot profita de pasul greșit făcut de liderul Național Sebiș, în vreme ce „alb-negrii” se poziționează pe ultima poziție, abordând confruntarea din postura de „lanternă roșie”

*min 75: a ieșit Giurgiu a intrat Davidaș

*min. 74: intervenție excelentă cu piciorul Căt. Ștef, la marginea careului, în fața lui An. David, scăpat singur frontal!

*min. 73: șut Cernea de la 20 de metri, Căt. Suciu a deviat în corner, la faza următoare, D. Lupșan a deviat cu capul puțin pe lângă bara stângă, lovitura de colț fiind executată de G. Goronea!

*min. 67: accidentat la glezna stângă, Cioplântă a fost înlocuit de P. Man, în centrul defensivei coborând D. Lupșan

*min. 63: a ieșit S. Mureșan, a intrat Costea la gazde

*min. 62: Căt. Ștef scapă balonul, dar S. Culda, din poziție excelentă a tras peste, ratând egalarea!

*min. 60: ocazie mare de majorare a scorului, șut Baghiu din 12 metri, în transversală!

*min. 55: șut Goguța de la 25 de metri, pe jos, prins de Căt. Ștef

*Pauză, gazdele conduc cu 1-0, meciul fiind unul închis, cu puține ocazii la cele două buturi. Plouă mărunt la Galda, la Ighiu scorul fiind alb după primele 45 de minute

*min. 44: șut F. Morar de la 20 de metri, în diagonală, mult pe lângă poartă

*min. 41: Haiduc avertizat

*min. 32: Ioani, accidentat, înlocuit de An. David în distribuția oaspeților

*1-0, MIN. 31: D. LUPȘAN, nemarcat,  a înscris cu capul din careul mic, după un corner executat de G. Goronea

*min. 30: Ștef a respins în corner, șutul pe jos trimis de Goronea de la marginea careului

*min. 19: reluare cu capul B. Ștef, balon prins de portarul advers

*min. 18: galben pentru Ioani, uniriștii cer avertisment pentru Baghiu, care a reacționat la faultul adversarului

*min. 13: prima situație de poartă, Căt. Suciu a respins de sub bară șutul centrare trimis de G. Goronea.

În tribune sunt aproximativ 400 de spectatori, vizitatorii abordând o tactică prudentă, cu F. Morar și Selagea îndeplinind pe rînd rolul vârfului împins

Echipe de start: *Industria: Căt. Ștef – Olar, Haiduc, Cioplântă, Boancă – G. Goronea, D. Lupșan, Cernea, Baghiu – S. Mureșan, R. David; rezerve Iancău – P. Man, Weiner, Vonya, Rodean, Cioară, Costea. Antrenor Paul Ciucă.

*AFC Unirea:  Căt. Suciu – Ioani, Scrob, G. Toma, Ad. Matei –  Goguța – B. Ștef, Selagea, Giurgiu, S. Culda – F. Morar; rezerve Petric, An. David, M. Oprea, Schiau, Onacă, Davidaș, Cuștiulița. Antrenor Adorian Himcinschi

[nggallery id=3598]

Metalurgistul Cugir – Viitorul Cluj 2-3 (1-0), în ultima rundă a turului în play-out | „Roș-albaștrii”, eșec după ce au condus cu 2-0!!!

Eșec neverosimil pentru Metalurgistul Cugir, 2-3 (1-0) pe propriul teren cu Viitorul Cluj, asta după ce gazdele au condus cu 2-0 și au primit 3 goluri în actul secund în mai puțin de 10 minute În minutul 15, căpitanul gazdelor, Tudor Șaucă a deschis scorul (șut din voleu), iar Vitinha (60, reluare cu capul la […]