PSD Alba - Alegeri Locale 2024

FOTO: Liga a IV-a, etapa a 18-a, Mureşul Vinţu de Jos, de neoprit, victorie în „Mica Romă”, 1-0, reușită Stoianof, din penalty | La Teiuş, victoria Unirii Alba Iulia

AUR - Alegeri Locale 2024

CIL Blaj - Muresul Vintu 21Mureşul Vinţu de Jos merge strună sub comanda lui Dan Mănăilă, câştigând al treilea joc din retur, în deplasarea din „Mica Romă”, contând pentru etapa a 18-a a Ligii a IV-a, scor 1-0 (0-0).

Vizitatorii s-au impus în inferioritate numerică, câștigând trei puncte extrem de importante.

Unicul gol al unui joc tensionat a fost marcat de Stoianof  (71, din penalty), faza la care a fost faultat D. Ianc fiind contestată de gazde.

S-a jucat aspru, cu multă tensiune și nervi, Dulap (Mureșul) fiind eliminat în minutul 62.

Mureşul Vinţu de Jos a obţinut o victorie chinuită pe terenul echipei CIL Blaj, după un meci extrem de încrâncenat. Echipa pregătită de Dan Mănăilă a câştigat cu 1-0 (0-0), unicul gol al întâlnirii fiind marcat de fostul jucător al Rapid Teius - Unirea Alba Iulia 2Universităţii Craiova, Ovidiu Stoianof, care a transformat, în minutul 71, un penalty contestat puternic de gazde. De remarcat este faptul că golul echipei vizitatoare a fost reuşit în inferioritate numerică, după ce, în minutul 62, fundaşul Florin Dulap a primit direct cartonaşul roşu pentru fault în postură de ultim apărător la atacantul CIL-ului, Răzvan Comănici.

Partida de la Blaj a fost una presărată cu foarte multe faulturi, unele duse la limita regulamentului, fapt ce a provocat dese întreruperi, cu repercusiuni în cursivitatea jocului. De altfel, cele două formaţii au contestat multe din deciziile brigăzii de arbitri, considerată vinovată penntru fragmentarea jocului. Cea mai incomodată a părut Mureşul Vinţu de Jos, echipă care a fost nevoită să accepte un joc bărbătesc, mai puţin spectaculos. Totuşi, echipa oaspete au fost în câteva rânduri aproape de gol, dar fie bara, fie portarul Cătălin Tulbure s-au oRapid Teius - Unirea Alba Iulia 1pus golului. Gazdele de la CIL Blaj au părut preocupate în special să nu primească gol, dar au avut două ocazii bune de a marca, imediat ce Mureşul a rămas în zece oameni, cea mai mare şansă petrecându-se în minutul 66, la scorul de 0-0, când mingea trimisă de Sorcoiu s-a scurs milimetric pe lângă bară, într-o fază la care tot stadionul a văzut gol. Meciul s-a încheiat cu Mureşul făcând pasul înapoi, echipa vizitatoare jucând la conservarea rezultatului.

În celălalt meci al rundei, Rapid CFR Teiuş – AFC Unirea 1924 Alba Iulia 1-3 (1-1): R. Muntean (9), respectiv Matei (43), An. David (54), Lăsconi (78). Prima victorie din retur a „alb-negrilor”

*Dalia Sport Daia Română – Inter Ciugud 1-1 (0-0): Brânză (54)/ Ad. Păcurar (58). Cocoară (Dalia Sport) a ratat un penalty în minutul 42, fază când Șuvaina (Inter Ciugud) a fost eliminat. Echipa lui Ștefan Fogoroși rămâne fără victorie în retur, deși a jucat mai bine de o repriză în superioritate numerică

Foto, text: Nicu GOGA, Radio Blaj

[nggallery id=1798]

Liga 3, etapa a 9-a, se apropie vacanța: jocuri interne pentru Metalurgistul Cugir și Industria Galda, deplasări pentru albaiuliene

Liga 3, etapa a 9-a, se apropie vacanța: jocuri interne pentru Metalurgistul Cugir și Industria Galda, ultimele apariții în fața fanilor, și deplasări pentru albaiuliene. CSU Alba Iulia va intra în vacanță după acest duel de la Mediaș. Se apropie vacanța pentru conjudețenele care activează în Seria 9 din eșalonul terț. În etapa a 9-a […]