Metalurgistul Cugir a câştigat partida cu Arieşul Turda, contând pentru etapa a 16-a a Seriei a 5-a din Liga a 3-a.

Eroul întâlnirii s-a dovedit căpitanul veteran Lucian Itu care a înscris un gol de trei puncte în minutul 88 (din centrarea lui Goronea). Tot el a mai ratat un penalty în minutul 80Metalurgistul Cugir - Ariesul Turda14 , când Țicrea a apărat șutul in punctul cu var.

*Coroian: „Itu este un jucător esențial pentru noi”

Am dominat aproape în totalitate. Din numeroasele ocazii, am finalizat doar una în final. Mai avem mult de lucru la faza de finalizare. E greu să ne gândim la locul întâi, întrucât avem multe echipe în fața noastră. Ne propunem să învingem următorul meci și tragem linia la final. Itu a făcut un meci bun, deși a ratat penalty-ul. Este un jucător esențial pentru noi„, a precizat antrenorul Cristian Coroian.

Metalurgistul Cugir este neînvinsă în retur, cu 7 puncte din 9 posibile.

*Petric: „În viitor, sper să nu mai luăm tratament de inimă”

A fost un meci greu, așa cum ne-am așteptat și cum vor fi toate din acest retur, însă suntem bucuroși că am reușit să luăm cele trei puncte. Mă bucur că băieții cred și luptă până la final. Sperăm ca jocul nostru să crească de la meci la meci, iar pe viitor să reușim să concretizăm mai rapid ocaziile avute, să nu fim nevoiți să luăm tratament de inimă„, a spus Bogdan Petric, directorul sportiv al Metalurgistului.

Partida este una specială pentru cei doi tehnicieni ai ambelor echipe, Cristian Coroian duelându-se cu fostul său coleg de la CFR Cluj, Cosmin Tilincă.

Metalurgistul Cugir (antrenor Cristian Coroian): Gurincu – Bold (58, G. Goronea), Itu (90, Piko), Avramescu, Tăban, Medeşan, Şt. Radu, Gugu, Pîntea (68, Cîrstean), Neagu, Ispas (78, Olteanu). Rezerve: Lăncrănjan – Negru, Iovănescu.

Arieşul Turda (antrenor Cosmin Tilincă): Ţicrea – Chişu, Matiş, Tarcea, A. David, Burca, Ionescu, Cordoş, D. Ene, Ţiriac, Sabou. Rezerve: Maier – Sasa, Vălean, Şoancă, Mărginean.

Runda viitoare, elevii lui Cristian Coroian vor juca în deplasare, cu CS Iernut.