FOTO, Industria Galda – CIL Blaj 4-1 (0-1), într-o partidă de verificare | Denis Dup, remarcatul divizionarei terțe

În al doilea amical estival, divizionara terţă Industria Galda de Jos a învins, pe propriul teren, pe CIL Blaj, scor 4-1 (0-1).

Conduși la pauză, găldenii s-au dezlănțuit în ultima jumătate de oră, iar după două partide de verificare au un golaveraj remarcabil: 10-2.

Remarcatul jocului a fost juniorul Denis Dup, adus de la Arieșul Apuseni Baia de Arieș, care, la debutul în tricoul divizionarei terțe, a reușit să egaleze în minutul 62. În minutul 76, G. Goronea a majorat avantajul Industriei, iar un alt tânăr, Olălău (79),  a marcat al treilea gol cu un șut deviat ce l-a surprins pe R. Damian. Un alt nou-venit, „spaniolul” Popa-Bîrsan a marcat iarăși în minutul 84, la primul joc pentru Industria, după o pasă perfectă de la Cioară.

Deși au deplasat numai 12 jucători, vizitatorii au deschis scorul prin Comănici (27), ce a profitat de o neglijență a defensivei adverse, reluând din 10 metri o centrare de pe dreapta.

Găldenii, „supărați” de replica peste așteptări a formației de Liga a IV-a s-au năpustit în atacat, însă finalizarea a lăsat de dorit. S. Mureșan (29) a lovit transversala, cu un lob, iar apoi și-au trecut numeie pe lista ratărilor Rodean (45), G. Goronea (52, 57).

După o oră de joc blăjenii au capotat, iar elevii lui Paul Ciucă și-au concretizat în patru rânduri asediul ofensiv.

Egalarea a survenit în minutul 62, când D. Dup a trimis la colțul lung, după o pătrundere pe partea dreaptă. R. Damian a făcut minuni între buturile adverse, portarul boxând o torpilă a aceluiași Dup, remarcatul acestui joc.

Paul Ciucă a profitat de acest prilej pentru a testa o serie de jucători tineri aflați în probă.

Industria (antrenor Paul Ciucă): Iancău – Uță (Inter Ciugud, aparține de Unirea Alba Iulia), Haiduc Rodean, R. Trif (Șurianu Sebeș) – E. Hlălae (Viitorul Sîntimbru) – Frențiu, Sîrbu (CFR Simeria), Costea, D. Dup (Arieșul Apuseni) – S. Mureșan; au mai intrat Boancă, G. Goronea, D. Popa, Puha, Olălău, A. Crăciun (Viitorul Sîntimbru), Gombocz și Buligă (LPS Sebeș), Bîrsan-Popa (Spania, Ade Naya); absenți Căt. Ștef, Vonya, Oniche, D. Lupșan, Baghiu, Cernea, Olar, Fl. Schiau.

CIL: R. Damian – A. Ciugudean, Mănășturean, Pop, Pintea – Anușcă, Șerban, Varga, Crăciun, Cioancă, Comănici; Moldovan.

Industria Galda de Jos va mai juca joi după amiază cu Rapid Teiuş şi sâmbătă, 5 august, cu Sănătatea Cluj.

[nggallery id=4385]

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu s-au calificat în semifinalele Cupei României

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu sunt primele 3 echipe calificate în semifinalele Cupei României, faza județeană. Ultima echipă va fi decisă luni, în urma disputei dintre Hidro Mecanica Șugag și CIL Blaj. Tragerea la sorți va avea loc marți, 30 aprilie, la sediul AJF Alba. În sferturile de finală partidele au fost echilibrate, […]