În meciul de debut în noul sezon în Sala „Timotei Cipariu, în Cupa României, Volei Alba-Blaj – CSM Târgovişte 3-1 (27-29, 25-21,25-10,25-9). Mâine, de la ora 17.00 are loc, tot la Blaj, partida retur, iar echipa calificată din această confruntare, va da piept cu Dinamo în  sferturile întrecerii (în ianuarie 2014). „Deşi am avut un început de partidă mai ezitant, în final diferenţa de valoare şi mai buna pregătire fizică şi-au spus cuvântul. Sunt sigur că blăjenii care vor veni mâine la sală îşi vor conduce echipa spre calificare„, a apreciat Sergiu Ştefănescu, preşedintele executiv al Volei Alba-Blaj.

*A fost 0-1…

Blăjencele au început cu stângul, pierzând surprinzător primul set, la mare luptă 27-29. Deşi venită numai cu 7 jucătoare (au lipsit Bojana Stojkovic, Marija Sandic), nou-promovata de lângă Turnul Chindiei se părea că răstoarnă calculele hârtiei, stimulată fiind de fosta blăjeancă Irina Horeică.

Şi al doilea set a fost echilibrat, dar gazdele s-au trezit din duşul rece, au remarcat că nu-i de joacă şi au izbutit să egaleze la „unu” pentru ca următoarele două să fie total la discreţia trupei lui Branko Gajic. Campionatul va a debuta în 12 octombrie, meci acasă cu Penicilina Iaşi.

Branko Gajic a mizat pe următorul lot Luminiţa Trombiţaş, Adina Stanciu, Roxana Ivanof, Valentina Rusu, Adina Salaoru, Miroslava Kijakova şi Katja Medved (libero), Adriana Dudnic, Milagros Collar (rezerve neutilizate Denisa Viloiu, Ramona Rus, Camila Lanner).

Foto Dragoş BASARABA

[nggallery id=389]

Liga 4: Campioana CIL Blaj, „set” și revanșă cu Hidro Mecanica! Revelația Energia Săsciori a trecut și de Viitorul Sântimbru, „manita” Macarie (Adu Academy Șona)

În Sâmbăta Mare, Liga 4, etapa a 25-a: Campioana CIL Blaj, „set” și revanșă cu Hidro Mecanica, cu „careu” Mihu (4 reușite)! Revelația Energia Săsciori a trecut și de Viitorul Sântimbru, „manita” (5 goluri) Macarie (Adu Academy Șona) *Limbenii Limba – Performanța Ighiu 1-0 (1-0). Victorie prețioasă a nou-promovatei, împotriva unui oponent cu pretenții la […]