ICIM Arad - CSU Alba Iulia18Într-un meci plin de orgolii, definitoriu pentru o clasare cât mai bună la startul play-off-ului Ligii Naţionale de Baschet Feminin, CSU Alba Iulia a jucat în deplasare contra vicecampioanei ICIM Arad. Formaţia lui Miroslav Popov a făcut o partidă excelentă, însă arădenecele s-au impus cu scorul 78-65 (21-16, 18-20, 18-13, 21-16) la capătul unui duel extrem de disputat. Partida din Arad a contat pentru etapa a 19-a restanţă reprogramată la cererea echipei din Alba Iulia.

Partida din Sala Victoria Arad a fost una încărcată de spectacol, întâlnirile dintre cele două combatante devenind pe parcurs un adevărat derby. În primul sfert, vicecampioanele s-au impus cu 21-16, iar trupa lui Popov s-a văzut nevoită încă din start să alerge după egalare. Cea de a doua pătrime a fost câștigată de albaiulience, însă arădencele au intrat cu un avantaj de 3 puncte la cabine, scorul la pauză fiind 39-36 pentru gazde. Jocul a devenit tot mai strâns imediat după reluare, însă echipa din Arad a reuşit să îşi păstreze avantajul pe tabelă, iar înainte de ultimul sfert, ICIM Arad conducea pe CSU Alba Iulia cu 57-49. Trupa lui Popov şi-a continuat marşul spre egalare, însă vicecampioanele s-au apărat foarte bine şi au reuşit să anihileze mai multe faze ofensive ale baschetbalistelor universitare şi au profitat de hazardul echipei, rezultatul fiind unul vizibil pe tabelă. ICIM Arad a s-a impus în final cu 78-65.

Pentru CSU Alba Iulia au punctat: Jessica Kuster – 22 puncte, Wumi Agunbiade – 11, Milica Deura – 9, Elisabeth Pavel – 9, Larisa Toma – 5, L`Oreal Price – 4, Alexandra Uiuiu – 3, Valencia McFarland – 2.

Cele două formații s-au mai întâlnit de-a lungul timpului de 15 ori, iar ICIM-ul având câștig de cauză în 12 rânduri. În partida tur, Alba Iulia s-a impus în propriul fief, la limită, scor 71-68 (în 22 octombrie 2014), furnizând o uriaşă surpriză. Echipa lui Popov a bifat astfel a doua victorie consecutivă împotriva rivalei din Arad, după cea repurtată în finala Ligii Europei Centrale (69-59, în martie 2014).