FOTO: Georgian Costea, portarul teiuşean devenit marcator de ocazie în Liga a IV-a | Gol de trei puncte pe „Cetate” şi reuşită împotriva internaţionalului albaiulian Cătălin Suciu

Georgian Costea este noua vedetă a Teiuşului fotbalistic după ce din portar a devenit atacant şi a înscris două goluri în actuala ediţie a Ligii a IV-a.Georgian Costea Rapid CFR Teius 2

…8 minute în partida din etapa a doua, cu Gaz Metan Valea Lungă şi un gol, alte 5 minute bifate pe „Cetate”, cu AFC Unirea 1924 Alba Iulia, o altă reuşită, în runda a treia, reprezintă un randament ce-i poate face invidioşi pe atacanţii de calibru de pe mapamond. Şi când vorbim de un atacant, Georgian Costea, ajuns în avanposturi reprofilat fiind din postura de apărător al buturilor echipei Rapid CFR Teiuş, cu atât mai remarcabil este apetitul pentru gol al fotbalistului în cauză. Concret, în această ediţie a Ligii a IV-a Georgian Costea a strâns 2 goluri marcate în numai 17 minute (!!!), un procentaj de poveste trecut în contul portarului reprofilat atacant cu roade deosebite. Utilizat doar în finalul celor trei jocuri oficiale, G. Costea este în acest moment golgheterul feroviarilor teiuşeni, revelaţia sezonului, alături de G. Cerghedean.

*A învins un internaţional de juniori

Pe „Cetate” atacantul-portar a pătruns în teren în minutul 85 şi trei minute mai târziu, cu un şut cu stângul de la marginea careului mare l-a învins pe Cătălin Suciu, intrenaţional de juniori al Unirii Alba Iulia, prezent cu echipa reprezentativă Under 17 în acest an la Turneul de Elită şi el un fotbalist cu apetit ofensiv, bun executant al loviturilor de pedeapsă şi al loviturilor libere. „Este cel mai important gol de până acum din carieră, cel marcat pe «Cetate», mai ales că a fost unul de trei puncte, o victorie mare”, a povestit fotbalistul în vârstă de 26 de ani, ce a evoluat doar la Rapid CFR Teiuş, echipă ce a câştigat cu 1-0 în deplasare, cu AFC 1924 Unirea Alba Iulia. Încă din ediţia precedentă a eşalonului judeţean, Georgian Costea şi-a făcut o obişnuinţă ca în anumite partide să lase mănuşile şi să se transforme în atacant, în 2015 mai marcând în două rânduri, în deplasarile de la Săsciori (4-0) şi Abrud (1-3).

*Reprofilat atacant din pricina greutăţii

Din acest sezon însă G. Costea a abandonat total poarta şi va juca numai în atac, simţindu-se precum peştele în apă când înscrie împortiva foştilor săi colegi de post. „Am clar un avantaj prin faptul că am stat în poartă şi ştiu cum gândesc portarii, cum apreciază fazele”, a spus Georgian, al cărui idol ca şi goalkeeper este brazilianul Dida. „Mă specializez ca atacant întrucât îmi este mai uşor, având câteva kilograme în plus. Îmi place să înscriu, să-mi ajut echipa, punctul meu forte fiind piciorul stâng”, a spus purtătorul tricoului cu numărul „nouă”

*”Intru 10 minute şi lovesc”

Nu-i nici o supărare că nu joc titular, nici nu am pretenţia asta, nu mă pot supăra, pentru că nu rezist mai mult fizic. M-am obişnuit, intru 10 minute şi lovesc. Dacă în acest mod devin golgheterul Ligii a IV-a, chiar mă bucur”, a apreciat Georgian Costea. În arealul judeţului Alba, în “fotbalul mic” mai sunt alte două cazuri de portari ce marchează, Răzvan Cocârcă (ASC Pianu) şi Robert Szabo (CS Ocna Mureş).

[nggallery id=956]

Volei Alba Blaj, în semifinalele Diviziei A1

Calificare în semifinalele Diviziei A1 pentru Volei Alba Blaj Volei Alba Blaj a câștigat seria cu Dinamo București în minimum de seturi și s-a calificat în semifinalele Diviziei A1 la volei feminin. După 3-1, la Blaj, campioana în exercițiu s-a impus cu 3-0 (28-26, 25-21, 25-21) în disputa din Capitală cu Dinamo. În primul parțial, […]