FOTO: Galatasaray Istanbul – Volei Alba Blaj 3-0, în turul sferturilor de finală ale Cupei CEV!
În prima manșă a sferturilor de finală ale Cupei CEV, Galatasaray Istanbul a învins Volei Alba Blaj, scor 3-0
(25-23, 25-20, 25-17). Gruparea din Turcia și-a luat astfel o revanșă după eșecul de anul trecut din Final Four-ul Champions League de la București. Pentru a se califica în semifinale, echipa din “Mica Romă” este obligată să câștige în retur (marți, 12 februarie, la Sibiu, în Sala “Transilvania”, la ora 17.00) cu scorul de 3-0 sau 3-1 și apoi să se impună și în “setul de aur”!
La Istanbul a fost o partidă controlată de gazde, cu excepția primului set, încheiată în 69 de minute. Blajul a a încercat să reziste iureșului, a condus cu 8-7 în primul parțial, a revenit până la 23-24 însă n-a fost suficient, cea mai bună jucătoare a întâlnirii fiind Meryem Boz – cu 21 de puncte.
Misiunea echipei conduse de Darko Zakoc este extrem de dificilă, Blajul fiind practic în situația în care s-a aflat Sttutgart în toamnă, în turul al treilea preliminar al Champions League (când a reușit minunea și a eliminat Blajul, vicecampioana Europei).
Volei Alba Blaj: Lora Kitipova (6 puncte) – Nađa Ninković (14 p), Sonja Newcombe (7 p), Ana Lazarević (4 p), Nneka Onyejekwe/ cpt (un punct), Ioana Baciu (12 p) – Marina Vujović (libero); au mai jucat Maja Aleksić (4 p), Katerina Zhidkova (două p), Aleksandra Ćirović (un punct), Mariya Karakasheva, Viktoriya Delros (libero); Ramona Rus, Sara Hutinski.
Așadar, pentru a elimina pe Galatasaray (returul, marți, 12 februarie, la Sibiu, în Sala “Transilvania”, la ora 17.00), Volei Alba Blaj este obligată să împingă disputa în setul de aur și apoi să îi și câștige, în vreme ce Galatasaray, la adăpostul rezultatului de la Istanbul, are nevoie să se impună în două seturi, sau să îl câștige pe cel de aur!
*Returul, marți, 12 februarie, la Sibiu
Va fi o reeditare la un nivel înalt a semifinalei din Final Four-ul Champions League, din 5 mai 2018, un meci în care echipa din “Mica Romă” a furnizat o imensă surpriză, o victorie cu 3-1, cea mai importantă performanță a clubului, calificarea în ultimul act al competiției supreme, Volei Alba Blaj devenind vicecampioană europeană (0-3 în finală cu VakifBank Istanbul). Pe tabloul sferturilor mai sunt jocurile Swietelsky Bekescsaba (antrenor românul Paul Bogdan, fost la Agroland Timișoara, desființată) – St. Raphael Var BV și Busto Arsizio – ASPTT Mulhouse VB, cu echipa din Italia considerată mare favorită la calificarea în finală (învingătoarele din aceste duble se vor întâlni în semifinale).
[nggallery id=6738]
Foto: CEV
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Cicliștii de la CSM Unirea Alba Iulia, weekend de aur! Uniriștii au cucerit podiumurile internaționale și naționale! Rezultate excelente pentru Attila Malnasi, Miruna și Radu Mada,
Cicliștii de la CSM Unirea Alba Iulia, weekend de aur! Uniriștii au cucerit podiumurile internaționale și naționale! Rezultate excelente pentru Attila Malnasi, Miruna și Radu Mada, cu curse în două zile consecutive! Un weekend de poveste pentru cicliștii de la CSM Unirea Alba Iulia! Reprezentanții clubului din Cetatea Marii Uniri au reușit rezultate excelente în […]
FOTO: Rezultat excelent pentru „leuți”! LPS Sebeș Under 11, locul 3 la puternicul turneu internațional de la Salzburg, Ianis Rotaru – cel mai bun portar al competiției din Austria
Rezultat excelent pentru „leuți”! LPS Sebeș Under 11, locul 3 la puternicul turneu internațional de la Salzburg, Ianis Rotaru – cel mai bun portar al competiției din Austria Rezultat excelent repurtat de „leuți”, LPS Sebeș Under 11 terminând pe locul 3 la un puternic turneu internațional de la Salzburg (Austria). Citește și: FOTO: LPS Sebeș, locul […]
FOTO: Echipa „Prietenii lui Dragoș” a câștigat Memorialul „Dragoș Damian”, ediția a 11-a | Turneu de suflet, în memoria fostului căpitan al Interului Ciugud
Echipa „Prietenii lui Dragoș” a câștigat Memorialul „Dragoș Damian”, ediția a 11-a | Turneu de suflet, în memoria fostului căpitan al Interului Ciugud Al doilea an la rând, echipa „Prietenii lui Dragoș” s-a impus la Memorialul „Dragoș Damian”, competiție fotbalistică de suflet, disputată în memoria fostului căpitan al formației Inter Ciugud, plecat premetur dintre noi […]