FOTO: Expoziţie de icoane pe sticlă la Clubul Copiilor din Cugir
Cu mai puţin de o lună de la marea sărbătoare a Învierii Mântuitorului, Cercul de Muzeografie al Clubului Copiilor din Cugir condus de profesoara Rodica Miere a pus la dispoziţia vizitatorilor, în holul Clubului, o interesantă şi atractivă expoziţie de icoane pe sticlă.
Chiar dacă obiectul de studiu al cercului nu este pictura, o mare parte din cei aproape 100 elevi cursanţi, din clasele I-VIII sunt pasionaţi, în afară de istorie şi de această artă şi, nu doar pentru a o studia, ci pentru a realiza, cu mâna lor, cu răbdare şi talent, icoane pe sticlă, de o mare frumuseţe.
După cum am aflat de la d-na profesoară, elevii folosesc pentru confecţionarea ramelor pentru icoane, materiale recuperabile, provenite de la băncile vechi, degradate, aparţinând Şcolii Gimnaziale „Singidava”, iar sticla şi o parte din culori sunt asigurate de către Clubul Copiilor şi Elevilor.
„Unele dintre icoane rămân la club, iar o parte le iau copiii acasă, pentru a le da părinţilor, rudelor sau prietenilor. Icoanele pe care le facem acum, reprezintă „icoane pentru mămici” şi sunt dedicate de către copii, mamelor, cu prilejul sărbătorilor de Paşte”, ne-a spus d-na Rodica Miere. (C. P.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
30 iulie 2024: „Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba
„Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba În luna iulie psihoterapeutul Cosmin Bara împreună cu bibliotecara Luiza Pop vor dezbate în cadrul proiectului Biblioterapia, tema „Despre starea de bine”. Dezbaterea va putea fi urmărită pe pagina de Facebook a instituției la data de 30 iulie 2024, […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)