Ziarul Unirea

FOTO| Elevii de poveste ai Sebeșului, premiați de aministrația locală: Moment festiv în grădina Muzeului Municipal „Ioan Raica” din municipiu

Sebeșul păstrează și în acest an imaginea unui oraș al școlilor, al profesorilor și al elevilor de poveste, al performanțelor remarcabile, rezultat al eforturilor depuse de unitățile școlare locale, care continuă astfel vechea tradiție a învățământului de calitate.

Primarul Municipiului Sebeș, Dorin Nistor a premiat vineri, 7 august 2020, elevii care au obținut rezultate deosebite la examenele de evaluare națională și bacalaureat, șefii de promoție, precum cadrele didactice îndrumătoare. Momentul festiv a avut loc în grădina Muzeului Municipal „Ioan Raica” din Sebeș.

ELIT

„Anul acesta, datorită limitelor și restricțiilor în cadrul cărora am fost obligați să ne desfășurăm activitatea, absolvenții Sebeșului nu s-au putut bucura pe deplin de emoția tradiționalelor ceremonii de absolvire. Vrem să spunem, încă o dată, că Sebeșul se mândrește cu elevii săi, cu rezultatele obținute de aceștia la învățătură, la olimpiadele și concursurile școlare, la proiectele și programele extrașcolare sau la examenele de evaluare națională și bacalaureat. Avem convingerea că absolvenții noștri păstrează cele mai frumoase amintiri trăite alături de colegi și de profesori, în acești ani de școală, care s-au scurs parcă mult prea repede.

Felicitări părinților și profesorilor, a căror implicare și susținere au avut finalitatea dorită: succesul elevilor.

Un gând bun absolvenților noștri care, prin pregătirea temeinică și energia lor pozitivă, cu siguranță își vor găsi un loc în viitoarele proiecte ale comunității. Vacanță plăcută tuturor copiilor Sebeșului, cu toții aduc cele mai frumoase culori în viața orașului nostru!”, transmite primarul Dorin Nistor.

ȘEFII DE PROMOȚIE

Clasa a VIII-a:

Ariana Țibre, Școala Gimnazială număr 2 Sebeș

Mădălina Weber, Școala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu” Sebeș

Denisa Aloman, Școala Gimnazială Petrești

Silvana Maria Ghenescu, Liceul cu Program Sportiv „Florin Fleșeriu” Sebeș

Ioana Daria Gușan, Liceul Tehnologic Sebeș

Răzvan Bena, Liceul German Sebeș

Maria-Cristina Airinei, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș

Rebeca Blaga, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș

Mihai-Dan Dreghiciu, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș

Ada Frățilă, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș

Șerban Andrei Lumânaru Gherman, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș

David Cristian Muntean, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș

Kevin-Andrei Petraș, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș

Clasa a XII-a:

Cristian Gabriel Popa, Liceul cu Program Sportiv „Florin Fleșeriu” Sebeș

Roxana Maria Basarabă, Liceul Tehnologic Sebeș

Andreea Covițe, Liceul German Sebeș

George Cristian Șerban, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș

Dan-George Vilichi, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș

Elevii care au obținut rezultate deosebite la examenul de BACALAUREAT (media peste 9,75):

Luiza Georgiana Căta, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș

Alexandru Elisiu Goța, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș

Georgiana Crăciun, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș

Maria Laura Cristea, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș

Mihai Alexandru Sandu, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș

Andreea Elena Catelina, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș

Maria Cătălina Beldean, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș

Bogdan Emilian Sandu, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș

George Cristian Șerban, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș

Vasile Răzvan Bumbu, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș

Teodora Maria Radu, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș

Nuria Amalia Cibu, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș

Elevii care au obținut rezultate deosebite la examenul de EVALUARE NAȚIONALĂ (media 10):

Rebeca Blaga, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș

Filip Pamfiloiu, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș

Ana-Maria Dobra, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș

Ada Frățilă, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș

Șerban Andrei Lumânaru Gherman, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș

Maria Filip, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș

Andreea Oana Hodor, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș

Amalia Hăprian, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș

Oana Hăprian, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș

CADRELE DIDACTICE ai căror elevi au obținut rezultate deosebite la examenul de evaluare națională (2020):

Doamna Cristina Elena Sterca, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș

Doamna Adriana-Paraschiva Obreja, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș

Doamna Anca Mihu, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș

Momentele artistice susținute de Fanfara din Petrești, Paul Berghean și Alesia Tecău, Ordinul Scutierilor de Mühlbach.

Organizatori: Primăria și Consiliul Local al Municipiului Sebeș, Centrul Cultural „Lucian Blaga” Sebeș.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419