Eduard Crisan Romania2Fotbalistul Eduard Crişan (Olimpia Aiud) a jucat titular în reprezentativa României Under 15, în cadrul unui meci amical disputat în Austria.

Talentatul jucător aiudean Eduard Crişan a debutat recent în naţionala de juniori tricoloră, dar acum a folosit în primeiră în unsprezecele de start, evoluând până în minutul 75. Reprezentativa Under 15 a României a remizat în partida de pregătire disputată în Austria în fața echipei WAC Pellets U16

Jocul disputat în localitatea Seeboden a fost împărțit într-o repriză de 45 de minute și o alta de 40. Adversarii din Austria au primit acceptul staff-ului ”tricolorilor” de a folosi și trei jucători de la echipa U17.
Jucătorii folosiți de antrenorul Gabriel Manolache au fost:
Rus (46 Baumann) – Sabangeanu (61 Marton), Herlea (46 Popescu), Ignat, Scarlat (80 Deta) – Crișan (75 Csegoldi), Mierlea-cpt. (65 Onișa) – Gîrbiță (55 Lupu), Duminică (70 Bradu), Horșia (46 Bairam) – Chera (46 Enea)
După ce au primit gol în chiar primul minut, ”tricolorii” au replicat prin reușita lui Csegoldi din minutul 80.
La acest meci au jucat și doi juniori români din Elveția, Alexander Herlea și Giovanni Popescu, testați în premieră de antrenorul selecționatei U15.
Următorul meci al României U15 este programat pe 8 aprilie, de la ora 18:30, cu Lendorf.
Sursa: Federaţia Română de Fotbal

Metalurgistul Cugir – Industria Galda 2-2 (0-1), în derby „de Alba” | „Lanterna roșie”, remiză dar și retrogradare matematică

Metalurgistul Cugir remizează în derby „de Alba” cu Industria Galda de Jos, scor 2-2 (0-1), după o confruntare spectaculoasă în care vizitatorii au condus la pauză, „roș-albaștrii” au întors scorul, dar Frențiu, în prelungiri (90+3) a restabilit egalitatea. O remiză venită după 6 înfrângeri la rând pentru ultima clasată, una cu gust amar, întrucât la […]