După succesul răsunător obţinut săptămâna trecută pe terenul campioanei CSM Târgovişte, CSU Alba Iulia-Danzio Timisoara32CSU Alba Iulia continuă seria rezultatelor pozitive, iar astăzi a trecut lejer de Danzio Timişoara, scor 94-58 (32-17, 22-14, 22-8, 18-19). Pentru trupa lui Popov urmează un meci de foc, sâmbătă în Sala Universităţii din Alba Iulia, contra echipei CSBT Alexandria.

Partida contra timişorencelor a fost un nou antrenament pentru CSU Alba Iulia care nu a avut nicio emoţie în a pune mâna pe toate punctele puse în joc. Miroslav Popov a procedat precum în partidele precedente de intensitate mai scăzută, a început cu echipa standard, iar pe parcurs a apelat des la modificări pentru a rula întreg lotul. În sfertul de debut, CSU Alba Iulia „şi-a luat viteză” şi s-a impus cu 32-17. Beneficind de suportul celor peste 200 de spectatori, echipa din Alba Iulia a făcut spectacol pe parchet, iar la pauză tabela indica scorul de 54-41 pentru Uiuiu şi compania. Imediat după reluarea partidei, CSU Alba Iulia a reuşit să se desprindă la o diferenţă mai mare de 30 de puncte, iar înainte cu 10 minute de final, tabela indica scorul de 76-39 pentru albaiulience. Ultimul sfert a fost unul mai echilibrat, CSU Alba Iulia a slăbit puţin ritmul, însă în cele din urmă, baschetbalistele din Cetatea Marii Uniri s-au impus cu 94-58, cu un coş de 3 puncte reuşit de bănăţence în ultima secundă. Pe final de meci, Miroslav Popov le-a folosit şi pe junioarele Andreea Beldian şi Mihaela Gherman.

*Double-double pentru Jessica Kuster

Pentru CSU Alba Iulia au punctat: L`Oreal Joy Price – 20 puncte, Wumi Agunbiade – 18, Jessica Kuster – 18 (11 recuperări), Alexandra Uiuiu – 17,  Valencia McFarland – 9, Milica Deura – 7, Marta Fodor – 3, Dora Ardelean – 2.

L’Oreal Price, fundaș CSU Alba Iulia:Am făcut un joc bun, au luptat încă de la început pentru că știam că nu ne va fi ușor, având în vedere oboseala acumulată după deplasarea în Slovacia, iar victoria este cu atât mai prețioasă. Sunt mulțumită de parcursul pe care îl avem, cu acest șir de victorii și simt că meci de meci suntem tot mai unite, jocul colectiv crește și vom termina sezonul în forță
Miroslav Popov, antrenor CSU Alba Iulia:Echipa a făcut astăzi un joc bun și și-a demonstrat superioritatea față de adversare, chiar dacă mă așteptam sincer să fie mai greu, având în vedere că veneam după un drum lung și epuizant. Am marcat foarte bine de la distanță și semidistanță, ne-an apărat destul de bine și de asemenea toate jucătoarele valide au intrat în teren. Ne lipsesc în rotație în continuare foarte mult cei doi pivoți, dar în condițiile date echipa joacă foarte bine și sunt foarte mulțumit de ceea ce am realizat până acum și sper să o ținem așa și de acum înainte