CS Universitatea Alba Iulia , liderul Seriei a 2-a din Liga a V-a, s-a calificat, în premieră în finala Cupei României, după ce a învins în semifinala de la Vințu de Jos, pe CIL Blaj, echipa din eșalonul superior, scor 3-1 (2-0). Astfel, în finala competiției „KO”, de la Zlatna, din 8 iunie, se vor întâlni două echipe ce vor juca pentru prima dată în ultimul act, Voința Stremț și CSU Alba Iulia

Sub privirile ministrului Daniel Breaz, legitimat la gruparea „alb-albaștrilor”, imbatabilă de la înființare, în vara trecută, studenții conduși de Vasile Ursu au continuat parcursul excelent în competiția „KO”, având avantaj de două goluri după primul mitan.

*Blăjenii au cerut roșu la Apetri!

O fază controversată în minutul 30, când D. Mihu a fost oprit din drumul spre poartă de Apetri, în zonă centrală, apărătorul primind galben, deși vizitatorii solicitau eliminarea fundașului,  a fost primul moment important al jocului. Și, firesc, dacă a dictat fault, centralul Sg. Popa ar fi trebuit să-l elimine pe Apetri, interventia fiind în postura de ultim apărător.

Peste 7 minute, blăjenii au ghinion, la lovitura liberă executată de Joldeș, fundașul D. Olteanu marcând în propria poartă, balonul lovit greșit păcălindu-l pe portarul R. Damian. Iar în secvențele de prelungire, N. Rus a șutat din centrul careului, în diagonală, bară-gol, majorând avantajul, o altă situație contestată de echipierii CIL-ului, ce au reclamat ofsaid la M. Domșa, ce a încercat să împingă balonul în plasă.

La reluare scorul putea lua proporții, însă R. Damian a parat la ocaziile lui R. David (49 și 53), însă în loc de 3-0 s-a făcut 2-1, în minutul 59, când nou-intratul Comănici a marcat cu un șut la colțul scurt. În final, portarul oaspeților a ajuns în careul advers după un corner, însă în minutul 90+5, Al. Man a parafat rezultatul final după ce a recuperat un balon și a lobat în poarta goală.

CSU Alba Iulia: Dr. Pop – Apetri, I. Neag, N. Rus – P. Medrea, Oprița, M. Domșa, Gligor, Joldeș, R. David, Cl. Oara; rezerve M. Olaru, Negrea, S. Stanciu, R. Cordoș, Horeiciuc, Al. Man. Antrenor Vasile Ursu.

CIL: R. Damian – Ciugudean, H. Popa, D. Olteanu, Gombocz – B. Varga, Timiș, Acatrinei, Șerban, Pintea, D. Mihu; rezerve Cherteș, Ioo, Al. Juncan, Fodor, Comănici, Voic, Cioancă. Antrenor Septimiu Boancăș.