Cornel Țălnar, reputatul antrenor albaiulian, a revenit pe “Cetate”, arena unde a cunoscut atâtea satisfacții cu Unirea Alba Iulia! “Țânțarul” a stat pe banca echipei GT Sport Alba Iulia alături de fiul său George, la partida dintre GT Sport Alba Iulia și Hidromecanica Șugag, contând pentru etapa a 14-a a Ligii a 4-a.

Înaintea jocului, Țălnar senior, acutalmente la Dinamo, a și fost la vestiare pentru a-i încuraja pe tinerii jucători ai ultimei clasate, ce au început fulminant disputa. Dula a marcat în secunda 26, la prima acțiune, fără ca adversarii să atingă balonul, cel mai rapid gol al acestui sezon. Egalarea a survenit în minutul 6, reușită de A. Crețu, însă la pauză s-a intrat cu 2-1 în favoarea gazdelor ce au mai punctat prin Gavrilă (14). La reluare, oaspeții și-au luat rolul în serios și au mai marcat de trei ori prin Cristorian (51), A. Crețu (79) și Diaconu (90+2), pentru un 4-2 (1-2).

Un alt meci nebun a fost la Teiuș, unde Kinder a pierdut 3-4 (3-3) cu CS Zlatna, al treilea eșec la rând pe propriul teren pentru teiușeni. Amfitrionii au fost conduși cu 2-0 și 3-1, dar au reușit să egaleze până la pauză. Nu a fost suficient, întrucât experimentatul A. Cîmpean (83) a dat lovitura. Cu a doua victorie la rând, gruparea de pe Ampoi a părăsit penultima poziție, ocupată acum de Kinder. Au înscris: R. Domșa (10), B. Grigore (32), D. Stanciu (41), respectiv D. Cristea (5, 22), A. Florea (8).

Foto, Teiuș: Rareș NICULAȘ

Corvinul Hunedoara a reușit un rezultat de senzație, calificându-se în finala Cupei României, după semifinala de pe „Michael Klein” cu FC Voluntari. S-a declanșat Revelionul lângă furnale, pe Stadionul „Michael Klein”, după succesul de povestit peste generații. Gazdele au deschis scorul prin Manolache (20), iar D. Florea (33) a egalat, rezultat cu care s-a intrat […]