CS Universitatea Alba Iulia a susținut primul test de verificare al verii, o întâlnire externă, pe “Știința”, împotriva divizionarei secunde ASU Poli Timișoara, o invitație de lux pe care formația pregătită de Vasile Ursu a onorat-o, consemnându-se un eșec 0-3 (0-1).

Amfitrionii au dominat prima repriză și au deschis scorul în minutul 45+3, dintr-un penalty dictat pentru un henț în careu și transformat de Axente. Experimentatul atacant a majorat avantajul “violeților” printr-o nouă reușită, în minutul 64.

Formația din Cetatea Marii Uniri este vicecampioana Ligii a 4-a Alba și reprezentanta județului în faza întâi a Cupei României (meciuri programate în 25 august), albaiulienii revenind pe gazon cu acest prilej, după o pauză de peste 5 luni de zile. “Alb-violeții” au traversat o perioadă critică, în condițiile în care au avut trei jucători infectați cu COVID-19, iar din acest motiv mai mulți fotbaliști au fost nevoiți să întrerupă antrenamentele.

Multe noutăți au fost prezente în distribuția formației din Cetatea Marii Uniri, nume precum Bălșan (CS Zlatna), Gergely (Industria Galda), B. Ștef (CS Ocna Mureș), Ad. Lăcătuș (Olimpia Aiud), A. Fulea (Performanța Ighiu), Davidaș (Metalurgistul Cugir), Necreală (AFC Micești), plus o serie de juniori din pepinieră, informațiile fiindu-ne furnizate de Nicolae Ghișa (oficialul “alb-albaștrilor”)

CS Universitatea: Iancău – Negrea, Bălșan (CS Zlatna), Goguța, Gergely (Industria Galda) – B. Ștef (CS Ocna Mureș, aparține de Viitorul Sântimbru), Al. Costea, M. Domșa, Ad. Lăcătuș (Olimpia Aiud) – Val. Drăgan, R. David; rezerve Dr. Pop, A. Drăgan (junior) Borșai, Bancu (junior), Necreală (AFC Micești), Horșa (juniori), A. Fulea (Performanța Ighiu), Davidaș (Metalurgistul Cugir); absenți: Potopea (motive medicale), Apetri, Ionicescu, Tat, P. Medrea, Cl. Oara, Javla (a plecat Sg. Oara). Antrenor Vasile Ursu.